۷ علت اصلی خونریزی در دوران بارداری

کابوس هر زن حامله ای که به زودی مادر می شود اتفاق غیر منتظره ی خونریزی در دوران بارداری است. درحالی که ممکن است ترس او به طور کامل نابجا نباشد،‌ اما این موضوع هم صحت دارد که هر نوع خونریزی ای بر حاملگی تاثیر نمی گذارد.

تمام خونریزی ها منجر به از دست دادن نوزاد نمی شود. در اینجا ما درباره ی چند نوع معمول و نادر خونریزی که ممکن است در دوران بارداری رخ دهد، صحبت می کنیم.

۱- خونریزی در دوران بارداری به علت لانه گزینی جفت یا (ایمپلنت)
شایع ترین نوع خونریزی معمولا در سه ماهه اول رخ می دهد. هنگامی که تخم لقاح به رحم وارد میشود، خونریزی ایجاد می شود. معمولا با لکه بینی قهوه ای تیره یا صورتی مشخص می شود. اگر پریود (خونریزی عادت ماهیانه ) نمی شوید، و نتیجه ی تست بارداری شما مثبت بوده و هنوز چندین لکه وجود دارد، شانس باردار بودنِ‌ شما زیاد است. با این حال، در این موارد نادر، اگر موضوع داشتن خونریزی شدید در بارداری باشد، مراجعه به ‌پزشک ضروری است.

خونریزی در دوران بارداری,علت خونریزی در دوران بارداری,دلالیل خونریزی در دوران بارداریشایع ترین نوع خونریزی معمولا در سه ماهه اول رخ می دهد

۲- زایمان زودرس
زایمان زودرس، به این معنا است که بدن زن باردار آماده می شود تا قبل از‌ تاریخ دقیق مورد انتظار ( تقریبا سه هفته زودتر) بچه را به دنیا بیاورد. که می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله شیوه زندگی ناسالم (سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، چاقی)،‌ مراقبت های قبل از زایمان و مسائل مربوط به سلامت باشد. یکی از علائم زایمان زود رس خونریزی واژن است، انقباضاتی که هر ۱۰ دقیقه اتفاق می افتد، انقباض عضلات مانند انقباض در دوران قاعدگی ، افزایش تخلیه واژن و غیره می باشد. با این حال خبر خوب این است که می توان از زایمان زودرس با مداخله پزشکی مناسب جلوگیری کرد.

۳- پولیپ گردنه ی رحم یا عفونت
عفونت های گردنه ی رحم یا واژن ناشی از پولیپ ها می باشد که می توانند باعث بعضی خونریزی های واژن در دوران بارداری شوند. اگر بعد از ۲ ماه لکه های خونی تیره یا خونریزی دیدید، بهتر است با پزشک خود مشورت داشته باشید. LSD یا پولیپ ها را میتوان با عمل جراحی ساده ای از بین برد و این پولیپ ها به ندرت باعث سقط جنین می شوند.

۴- سقط خود به خودی جنین
سقط خود به خود جنین یا سقط غیر عمد، معمولا با نشانه های خونریزی شدید با خونِ روشن همراه است. سقط غیر عمدی جنین را نمیتوان از قبل تشخیص داد و یا از آن پیشگیری کرد. شایع ترین علت سقط جنین این است که بسیاری از زنان از بارداری خود آگاه نیستند مخصوصا زمانی که برای بار اول باردار شده اند. در این موارد استراحت کامل توصیه می شود. اگرچه یک زن می تواند در فاصله ی ۲ تا ۳ ماه بعد دوباره باردار شود. که این زمانی است که رحم برای پاک کردنِ خود از بقایای بارداریِ قبلی نیاز دارد.

۵- جفت سرراهی( قرارگرفتن جفت در دهانه رحم)
این شایع ترین علت خونریزی در سه ماهه سوم است. جفت سر راهی،‌ شرایطی است که جفت خودش را به رحم متصل می کند و به طور جزئی یا کامل گردنه ی رحم را می پوشاند. به همین علت ممکن است زن قبل از زایمان، خونریزی شدیدی داشته باشد. سزارین بطور کلی در چنین مواردی برای کاهش خطرات هنگام زایمان انجام می شود.

۶- افتادن ناگهانی جفت
در برخی موارد ممکن است جفت از رحم خارج شود و باعث تجمع خون در بین رحم و جفت شود. اگر زود تشخیص داده نشود، ممکن است باعث خونریزی مادر (لخته خون و یا خونریزی شدید در بارداری)‌ و از دست دادن نوزاد به علت کمبود اکسیژن شود. با این حال، این یک بیماری نادر است که حدود ۱ درصد از حاملگی ها را تحت تاثیر قرار می دهد.