چگونگی صحبت با کودکان در مورد مضرات کشیدن سیگار

والدین باید از مضرات سیگار و عواقب آن با کودک صحبت کرده و مطمئن شوند که آنها اهمیت مساله را درک نموده‌اند. والدین الگوی بسیار مهمی برای کودکان هستند پس خود والدین نیز اگر سیگاری هستند باید آن را ترک کنند.


هرگز برای صحبت با کودک درباره مضرات سیگار کشیدن زود نیست. شاید فکر کنید لزومی ندارد با یک کودک ۵ یا ۶ سال درباره مضرات سیگار کشیدن صحبت کنید. همچنین به نظر شما بعید است که فرزندتان سراغ کشیدن سیگار رود. اما در صورتی که هم اکنون درباره سیگار و مضرات آن صحبت نکنید، بعد‌ها باید زحمت و وقت زیادی برای این کار صرف کنید. استفاده از دخانیات یکی از علت‌های مرگ و میر قابل پیشگیری است. بهترین راه جلوگیری از مرگ و میر ناشی از مصرف سیگار، تلاش برای بروز چنین عادتی در کودکان است. تحقیقات نشان داده است ۹۰ درصد از افراد بزرگسال سیگاری، اولین سیگار خود را در سنین کودکی کشیده‌اند.

بهترین راه‌های پیشگیری از سیگار کشیدن کودکان
– بچه‌ها را به شرکت در برنامه‌ها و فعالیت‌های ورزشی تشویق کنید.
– مرتب درباره خطرات استفاده از دخانیات برای آنها صحبت کنید.
– اگر از اطرافیان و آشنایان کسانی را می‌شناسید که به این علت دچار بیماری خاصی شده‌اند آنها را برایشان ذکر کنید.

مضرات سیگار,مصرف سیگار در کودکان,صحبت کردن با کودکان در مورد مضرات سیگار
مرتب درباره خطرات استفاده از دخانیات برای کودکان صحبت کنید

روش‌های صحبت کردن با کودکان درباره مضرات سیگار کشیدن:
زمانی که بچه‌ها هنوز جوان و نابالغ هستند، شما را به عنوان الگوی کار‌های شایسته یا ناشایست در نظر می‌گیرند. بهتر است از همان دورانی که کودکان هنوز بالغ نشده‌اند، در جهت تربیت کودک با آنها درباره مضرات سیگار کشیدن صحبت کنید.

روی موضوعی که برای کودک اهمیت دارد، تمرکز کنید
همانطور که می‌دانید که یکی از بدترین مضرات سیگار کشیدن بروز انواع بیماری‌ها مانند سرطان، مشکلات ریوی و سایر بیماری‌های جسمی و روانی است؛ اما ترساندن کودکان از ابتلا به سرطان نمی‌تواند عامل بازدارنده‌ای در برابر کشش کودکان به سیگار باشد.

کودکان نسبت به عوارض بلند‌مدت سیگار توجهی ندارند. توجه کودکان در نهایت ممکن است فقط به عوارض کوتاه‌مدت سیگار مانند بو گرفتن مو‌ها یا لباس، زرد شدن دندان‌ها، نفس بدبو، مشکلات پوستی، بوی دهان و غیره جلب شود. یک ماشین‌حساب تهیه کنید و در آن به کودک نشان دهید که بایت خرید ۱۰، ۲۰ یا ۳۰ عدد سیگار باید چه مبلغی بپردازد.

اگر کودکتان یک ورزشکار تازه‌کار است، خطرات و آسیب‌های سیگار کشیدن را در رابطه با ورزش کردن برای توضیح دهید. به او بگویید که سیگار کشیدن باعث تضعیف توانایی او در ورزش کردن خواهد شد. حتی ممکن است ورزش کردن را به این خاطر که نفس کم می‌آورد.

درباره اعتیاد با کودکان صحبت کنید
شرکت‌های تولید و پخش سیگار می‌دانند که چطور محصولشان را به بازار عرضه کنند. ممکن است کودکان درباره مضرات نیکوتین و جنبه اعتیادآور آن اطلاعی نداشته باشند. برای صحبت درباره مضرات سیگار کشیدن با کودک تاکید کنید که آن به شدت اعتیادآور است و اگر شروع به کشیدن آن کنند، ترک آن بسیار سخت خواهد بود. به کودکان گوشزد کنید که سیگار هم مانند سایر مواد چون هروئین و کوکائین خطرناک و اعتیادآور است.

با کودکان درباره جایگزین‌‌های سیگار صحبت کنید
امروزه انواع مواد اعتیادآور در معرض دید کودکان قرار دارد. انواع تنباکو‌های بدون دود، قلیان و سیگار‌های الکترونیکی روز به روز در حال افزایش است. این تنوع مواد مخدر باعث می‌شود که کودک راحت‌تر اعتیاد پیدا کند و این جایگزین‌ها را آسانتر و بدون دردسرتر از سیگار بداند.

از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ مصرف سیگار‌های الکترونیکی حدود ۹۰۰ درصد در بین دانش‌آموزان دبیرستانی افزایش داشته است. این سیگار‌های الکترونیکی در طعم‌های مختلفی مانند آدامس‌های بادکنکی و هندوانه باعث می‌شود آن‌ها احساس کنند در حال خوردن آب‌نبات هستند. مطمئن شوید که کودکان در رابطه با خطرات این سیگارهای الکترونیکی مطلع هستند، حتی استفاده از سیگار‌های الکترونیکی با مصرف محصولات حاوی تنباکو در ارتباط است.

نه گفتن را به کودک بیاموزید
اگر کودکتان پیشنهادی از طرف دوستانش مبنی بر کشیدن سیگار داشته و شما از قبل درباره نحوه نه گفتن و رد کردن پیشنهاد با او صحبت نکرده‌اید، احتمالا به پیشنهاد دوستانش پاسخ مثبت می‌دهد. یک بازی ترتیب دهید و در آن به کودک سیگار تعارف کنید و از او بخواهید که با پاسخ‌های مناسبی تقاضای شما را رد کنند. بهترین پاسخ‌ها می‌تواند این باشد. «نه، ممنونم، من از بوی سیگار خوشم نمی‌آید». «نه، متشکرم، باید خودم را برای تمرین‌های بسکتبال آماده کنم و سیگار، نفسگیری را برایم سخت می‌کند».

مکالمه مفید و موثر داشته باشید
هرگز در مورد مضرات سیگار کشیدن به طور مکرر با کودک صحبت نکنید. مطالعات نشان داده است که هشدار‌های تکراری و مداوم درباره سیگار کشیدن، تاثیر عکس روی ذهن آنها دارد. اگر به کودک خود بگویید: «تو هرگز حق نداری سیگار بکشی». یا «همه سیگاری‌ها بد هستند». این رفتار‌ها باعث لجبازی بیشتر بچه‌ها و پافشاری آنها روی خواسته‌هایشان می‌شود. مخصوصا زمانی که کودک در سن نوجوانی است، برخورد متحکمانه شما بیشتر باعث تمایل کودکان به کشیدن سیگار و لجبازی با خواسته شما می‌شود.