چگونه کودک خود را به نماز خواندن دعوت کنیم؟

۱- هنگام نماز فرزند خود را همراه خود به مسجد ببرید.

۲- با فرزند خود رفتاری مناسب و مهربان داشته باشید.

۳- با خانواده های متدین رفت و آمد داشته باشید.

۴- در هر شرایطی که وقت نماز شد، نماز اول وقت را به جا بیاورید.

۵- فرزند خود را به محافل و مراسم دینی ببرید.

۶- هنگام نماز لباس مرتب پوشیده و از مواد خوش بو استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش نماز

۷- به افراد نمازگزار بیش از افراد بی نماز احترام بگذارید.

۸- برای بیدار کردن فرزند برای نماز از الفاظ و رفتارهای محبت آمیز استفاده کنید.

۹- عکس فرزند در حال نمازش را به دیوار نصب کنید.

۱۰- حکایت های نمازگزاران را برای او بخوانید.

۱۱- در صورت دیر شدن نماز با او تندی نکنید و با مهربانی به او بفهمانید که چه ضرری کرده است.

۱۲- به دختران چادر و مقنعه و سجاده بدهید.

۱۳- به پسران تسبیح و جانماز هدیه کنید.

۱۴- اگر نماز را ترک کرد، حتی به صورت موقت با او قهر نکنید.

۱۵- نماز خوان نبودن او را هیچ گاه در میان جمع مطرح نکنید.

چگونگی آموزش مسائل جنسی به کودکان
آموزش مسائل جنسی به کودکان
آموزش جنسی کودکان مهمترین مسئله ای می باشد که می توان با استفاده از آن از آزار جنسی در کودکان جلوگیری کرد. آموزش مسائل جنسی به کودکان با آموزش جنسی بزرگسال بسیار متفاوت است.

در آموزش جنسی کودکان نباید مسائل جنسی را همانند آموزش مسائل جنسی بزرگسالان برای آنان توضیح داد. به خاطر حس کنجکاوی در کودکان، والدین با سوالاتی در مورد مسائلی جنسی از جانب آنان مواجه می شوند که نیازمند اطلاعات می باشند. خانواده ها باید در پاسخگویی به این سوالات و آموزش جنسی به کودکان هوشیار باشند.

والدین برای پاسخگویی به این سوالات نباید بگویند که این حرف زشته، دیگه این حرف رو نزنی ها و یا جواب های مشابه به این گونه سوالات کودکان بدهند. چرا که والدین با دادن این گونه پاسخ ها به کودکان کنجکاوی آنها را بیش از پیش تحریک می کند و همین امر سبب می شود که کودک سوال خود را از کسی دیگر بپرسد. این گونه پاسخ ها از جانب اطرافیان کودک ممکن است پاسخ های صحیحی نباشد و برای کودک بسیار خطرناک است.

از طرف دیگر با توجه به پیشرفت تکنولوژی های ارتباطی و اطلاعاتی در زندگی های نوین امروز، موجی از اطلاعات درست و نادرست در مورد مسائل جنسی در اختیار افراد مختلف از جمله کودکان قرار داده شده است که می تواند کودکان را به مسیر های اشتباهی سوق دهد. والدین با آموزش جنسی صحیح به کودکان می توانند از کودک خود در مقابل بسیاری از مسائل و عواملی مختلفی که آنان را تهدید می کند، محافظت نمایند.

آموزش جنسی کودکان
آموزش جنسی کودکان معمولا از سمت والدین آموزش داده می شود. یکی از مشکلاتی که بسیاری از والدین با آن مواجه هستند ناگاهی آنان در مورد چگونگی صحبت کردن در این باره با فرزندانشان می باشد. از طرف دیگر نبود یک منبع آموزش رسمی و غیر رسمی صحیح برای والدین منجر به وجود آمدن مشکلات کوچک و بزرگ برای والدین شده است.

قبل از هر چیزی والدین باید به کودکان بیاموزند که قسمت های پوشده بدن کودکان قسمت های خصوصی بدن اوست و نباید این قسمت ها را به کسی نشان دهد یا به کسی اجازه دهد که بدن او را لمس کند.

باید به کودکان بیاموزید به محض اینکه کسی قصد لمس کردن یا دیدن قسمت های خصوصی بدن او را داشت عکس العمل نشان دهد و سریع بگوید که : این کار رو نکن. من بدم می یاد. دوست ندارم بهم دست بزنی و بعد از آن سریع این موضوع را به والدین خود منتقل نماید.

کودکان، آزار جنسی را احساس می کنند و زمانی که شخصی آنها را لمس می کند احساس بدی در آنها ایجاد می شود. باید به کودکان آموزش داده شود که در زمان هایی که این احساس بد را داشتند سریع این موضوع را با پدر و مادر خود در میان بگذارد. زمانی که کودک شما این قضیه را به شما می گویند حتما او را تشویق کنید و نسبت به فردی که قصد آزار جنسی کودک شما را داشته عکس العمل نشان دهید چرا که این فرد دوباره به سراغ بچه شما یا بچه های خانواده های دیگر می رود.

به هیچ وجه فکر نکنید که شخصی که قصد آزار جنسی کودک شما را داشته باید در یک نگاه آدم بدی به نظر بیاید، این افراد در جامعه بزرگسالان معمولا از وجه خوبی برخوردار هستند.

بر اساس تجربیات در زمینه آزار جنسی کودکان می توانیم بگوییم که اکثر آزار های جنسی کودکان از سمت آشنایان اتفاق می افتد. به همین دلیل حواس پدر ها و مادر ها باید بسیار جمع باشد.

در سن ۲ تا ۳ سالگی کودک متوجه بدن خود و تفاوت های جنسیتی خود می شود و این توجه باعث می شود کودک راجع به بدن خود کنجکاوی کند. والدین باید با پاسخ های خود کنجکاوی های فرزندشان خود را کنترل نمایند و حواسشان باشد این کنجاوی کودکان بیش از حد ادامه پیدا نکند. در این سن ممکن است سوالات در مورد نحوه تولد خود بپرسد. برای پاسخ به این سوال اول باید ببینند که این سوال چرا و چگونه در ذهن کودک نقش بسته است و سپس با فهمیدن ریشه این سوال پاسخی بر اساس دانسته های کودک به او بدهند.