11 مارس 2020
مارس 11, 2020

همه چیز در مورد دیابت بارداری

مارس 11, 2020 ۰ Comment

همه چیز در مورد دیابت بارداری

دیابت حاملگی(دیابت ملیتوس یاGDM) دیابتی است که برای اولین بار در طی حاملگی شناسایی می شود. دیابت به این معناست که قند خون شما از حد معمولی بالاتر است. بدن از قند برای انرژی استفاده می کند. اما قند زیاد در بدن می تواند مضر باشد.

زمانی که حامله هستید قند اضافی برای جنین شما خوب نیست.تغییرات هورمونی و وزن گیری بخشی از یک حاملگی سالم است. اما هر دوی این موارد ترشح بیشتر انسولین را دچار اشکال می کند. در این صورت با توجه به اینکه وجود انسولین برای ورود قند به سلولها و تامین انرژی مورد نیاز بدن ضروری است , بدن شما انرژی را که نیاز دارد از غذا دریافت نمی نماید.

خطر ابتلا به دیابت حاملگی در من چقدر است؟
انجمن دیابت آمریکا همچنین پزشکان را تشویق می کند تا دیابت نوع ۲ را در ابتدای بارداری بررسی کنند. اگر فاکتورهای خطر برای دیابت نوع ۲ دارید، پزشک احتمالا در اولین ملاقات قبل از زایمان شما تست می کند. این عوامل خطرات عبارتند از:

اضافه وزن
فشار خون بالا
سطح پایین کلسترول خوب (HDL) در خون
سطح بالایی از تری گلیسیرید در خون
سابقه خانوادگی دیابت
سابقه قبلی GDM، علائم مقاومت به انسولین
سابقه زایمان یک نوزاد که بیش از ۹ پوند وزن دارد

اگر هر یک از موارد بالا را علامت زده اید، از کارشناسان بهداشتی بخواهید که آزمایشات مربوط به دیابت حاملگی را انجام دهند. اگر اضافه وزن دارید، قبلاً دیابت حاملگی داشته اید، سابقه خانوادگی قوی برای دیابت دارید یا در ادرارتان قند قابل مشاهده است، در خطر زیادی هستید. اگر یکی یا بیشتر از عوامل خطر را علامت زده اید، در خطر متوسط هستید . اگر هیچ یک از عوامل خطر را علامت نزده اید، در خطر کمی هستید.

علائم هشدار دهنده دیابت بارداری چیست؟
علائم و نشانه ها عبارتند از:
قند در ادرار
تشنگی غیرعادی
تکرر ادرار.
خستگی.
حالت تهوع.
عفونت های مکرر واژن، مثانه و پوست.
تاری دید.

دیابت حاملگی چگونه تشخیص داده می شود؟
اگر سابقه دیابت ندارید و سطح قند خون شما در ابتدای بارداری نرمال باشد، پزشک در هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری GDM را انجام خواهد داد. آنها آزمایش تست تحمل گلوکز خوراکی یک مرحله ای یا دو مرحله ای را انجام خواهند داد.

آزمایش یک مرحله ای:
دکتر با آزمایش میزان قند خون ناشتا شروع خواهد کرد. سپس آنها از شما می خواهند که یک محلول حاوی ۷۵ گرم کربوهیدرات بنوشید. سپس بعد از یک ساعت و دو ساعت دوباره میزان قند خون را آزمایش می کنند. اگر مقدار قند خون شما به صورت زیر باشد، به احتمال زیاد GDM دارید:

سطح قند خون ناشتا بیش از ۹۲ میلی گرم در دسی لیتر یا برابر آن
سطح قند خون یک ساعت بالاتر یا برابر ۱۸۰ میلی گرم / دسی لیتر
سطح قند خون دو ساعته بیشتر یا برابر ۱۵۳ میلی گرم / دسی لیتر

آزمایش دو مرحله ای:
برای آزمایش دو مرحله ای، دکتر با آزمایش میزان قند خون ناشتا شروع خواهد کرد. سپس از شما می خواهند که یک محلول حاوی ۵۰ گرم قند را بنوشید. آنها قند خون را پس از یک ساعت تست می کنند. اگر در آن زمان سطح قند خون شما بیشتر یا برابر ۱۴۰ میلی گرم در دسیلیتر باشد، یک آزمایش دیگر را در روز دیگر انجام خواهند داد. در طول آزمایش دوم، دکتر دوباره با آزمایش سطح قند خون ناشتا شروع خواهد شد. سپس از شما می خواهند یک محلول حاوی ۱۰۰ گرم قند بنوشید. سپس قند خون را یک، دو و چند ساعت بعد از آزمایش می کنند. اگر قند خون شما مطابق زیر باشد احتمالا GDM دارید:

* سطح قند خون ناشتا بیش از ۹۵ میلیگرم در دسی لیتر یا ۱۰۵ میلی گرم در دسی لیتر
* سطح قند خون یک ساعته بالاتر یا برابر ۱۸۰ میلی گرم / دسی لیتر یا ۱۹۰ میلی گرم / دسی لیتر
* سطح قند خون دو ساعته بیش از ۱۵۵ میلیگرم در دسی لیتر یا ۱۶۵ میلی گرم در دسی لیتر
* سطح قند خون سه ساعته بیش از ۱۴۰ میلیگرم در دسی لیتر یا ۱۴۵ میلی گرم در دسی لیتر