17 آوریل 2021
آوریل 17, 2021

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

آوریل 17, 2021 ۰ Comment

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

مراقبت های بعد از لیپوماتیک : لیپوماتیک ؛ از جمله روش های متداول و اثربخش در راستای پیکرتراشی و رسیدن به تناسب اندام می باشد. اولین گام جهت موفقیت آمیز بودن لیپوماتیک ، مراجعه به کلینیک های معتبر می باشد که با بهره وری از مجرب ترین کادر درمانی ، بهینه ترین نتایج را برای مراجعین خود رقم می زنند. ( لیپوماتیک در اهواز )

البته باید خاطر نشان شد که انجام عمل لیپوماتیک تحت نظر پزشک متبحر ، صرفا کسب نتایج قابل قبول از این روش پیکرتراشی را تضمین نکرده و حصول نتایج مطلوب از لیپوماتیک ، پس از انتخاب بهترین کلینیک و باتجربه ترین پزشک ؛ در گرو رعایت مراقبت های بعد از عمل نیز می باشد.

از این رو بر آن شدیم تا در مقاله حاضر ، به شرح اهمّ مراقبت های بعد از لیپوماتیک بپردازیم.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک
نکات و مراقبت های بعد از لیپوماتیک

در پایان لیپوماتیک ، پانسمانی توسط پزشک معالج بر روی موضع عمل قرار داده می شود ؛ همچنین توصیه می شود که پدهای بسیار جاذب نیز بر روی نواحی لیپوماتیک قرار داده شود.
آنتی بیوتیک و داروهای ضد عفونی را طبق تجویز پزشک استفاده کنید ، نیازی به استفاده از محلول های ضدعفونی کننده نیست.
افراد پس از لیپوماتیک باید به اندازه کافی آب ، آبمیوه یا نوشیدنی های غیر الکلی و بدون گاز بنوشند و بدن خود را هیدراته نگاه دارند.
بیمارانی که عمل لیپوماتیک در ناحیه شکم شان انجام گرفته ، در صورت شل شدن شدید پوست در ناحیه شکم نباید به مدت ۳ تا ۵ روز به حالت ۹۰ درجه بنشینند ؛ زیرا پوست شل ، چروک خورده و مایعات بین سپتوم محبوس شده و این اتفاق سبب تشکیل سروما و تنگی پوست زیر شکم می شود. به این دسته از بیماران توصیه می شود برای جلوگیری از این امر بیشتر دراز بکشند یا راه بروند و کمتر بنشینند.
درد ، تورم و کبودی پس از لیپوماتیک مسئله ای طبیعی است ؛ باید توجه داشت که برای کاهش درد و تورم نباید از آسپیرین ، ادویل و ایپوپروفن استفاده کنید.
لازم به ذکر است که هرگز از کمپرس گرم و سرد در موضع عمل استفاده نکنید.
حداقل تا ۲ هفته بعد از لیپوماتیک ، از شنا کردن خودداری کنید و تا یکماه نیز از دوش گرفتن با آب درجه حرارت بالا ، رفتن به سونا و اتاق بخار خودداری نمایید.
استعمال محصولات حاوی نیکوتین و تنباکو و نیز نوشیدن الکل تا دو هفته پس از لیپوماتیک ممنوع می باشد.
در خصوص زمان شروع ورزش و فعالیت های بدنی سنگین ، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

سرگیجه بعد از عمل لیپوماتیک

بعد از لیپوماتیک ، بیمار ممکن است سرگیجه مختصری تجربه کند که معمولا هنگام تغییر وضعیت نشستن به ایستادن یا درآوردن لباس اتفاق می افتد و از بدیهیات عمل می باشد و نگران کننده نیست. اما برای جلوگیری از هر گونه آسیب جدی ، باید فردی همراه تان باشد تا از شما مراقبت نماید.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک
استراحت بعد از لیپوماتیک

استراحت مطلق در چند ساعت اول پس از لیپوماتیک توصیه می شود ؛ اما از روز بعد از عمل باید پیاده روی آهسته در منزل داشته باشید و حتی زمانی که در رختخواب هستید نیز پاهای تان را حرکت دهید تا از لخته شدن خون جلوگیری شود.

هرچه تحرک بیمار در روزهای اول پس از لیپوماتیک بیشتر باشد ، تخلیه مایعات و ترشحات زیرپوستی بهتر انجام می پذیرد.
پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک

یک گن مخصوص برای شما تجویز می شود که معمولا باید به مدت ۴ تا ۶ هفته به جز هنگام استحمام آن را در طول شبانه روز بر تن داشته باشید. ( فقط می توانید گن را برای رفتن به حمام بردارید ).

بستن گن بعد از جراحی مزایای زیادی دارد ، اما اغلب بیماران از این مزیت ها آگاهی ندارند ؛ گن می تواند گردش خون را در ناحیه جراحی شده بهبود بخشد و زخم را سریع تر درمان کند.

ایجاد ثبات بیشتر در بافت آسیب دیده و بهبودی ناحیه عمل با حداقل جای زخم ، از جمله مزایای استفاده از گن بعد عمل لیپوماتیک می باشد.

مزیت دیگر گن ، جلوگیری از عفونت ناحیه جراحی شده است ؛ زیرا گن می تواند تا حد زیادی مانع ورود آلودگی محیطی به داخل زخم باز شده و بدین ترتیب درد ، تورم ، التهاب بافت ها و عضلات اطراف آن را کاهش دهد.
تغذیه بعد از لیپوماتیک

برنامه غذایی پس از عمل لیپوماتیک بدین نحو است که تا چند هفته باید از مصرف نمک بپرهیزید و مصرف روغن را نیز کاهش دهید.

همچنین مصرف غذاهای فرآوری شده ، غذاهای شور و شیرین ، چربی اشباع شده ، گوشت و ماهی چرب را باید برای مدت زمان طولانی بعد از عمل لیپوماتیک از رژیم غذایی تان حذف کنید.

توجه داشته باشید که پروتئین ، میوه ها و سبزیجات تازه و برگ دار ؛ مانند اسفناج ، غلات کامل ، آهن و بسیاری دیگر از مواد معدنی پس از عمل لیپوماتیک ضروری است.