11 مارس 2020
مارس 11, 2020

ماه گرفتگی و رابطه آن با بارداری

مارس 11, 2020 ۰ Comment

ماه گرفتگی و رابطه آن با بارداری

« ماه گرفتگی که شد حواست باشه یه وقت به ماه نگاه نکنی و دستت رو نگذاری روی شکمت. اگه این کارو بکنی بچه‌ات رو ماه می‌گیره و روی پوستش لکه می‌افته و…» یکی از توصیه‌هایی که به زنان باردار می‌شود همین است. برخی معتقدند لکه‌های پوستی به دلیل نگاه کردن مادر باردار به ماه و انتقال آن به جنین اتفاق می‌افتد‌. توصیه‌ای که خیلی از زنان باردار جدی می‌گیرند. اما این موضوع چقدر واقعیت دارد؟

دکتر خادم متخصص زنان و زایمان و استاد دانشگاه در این باره گفت:« این موضوع ریشه در خرافات دارد و اصلا هیچ منبع علمی نداریم که دلایل لک های صورت را به ماه گرفتگی و آسمان و نجوم ربط بدهد. ماه گرفتگی یا همانژیوم یک بیماری پوستی است که به دلیل مشکلات عروقی و اختلال عملکرد سلولها رخ می‌دهد.» دکتر خادم به زنان باردار توصیه می‌کند: «به هیچ وجه این خرافات را که ریشه و اساس علمی ندارند، باور نکنید. بدون هیچ ترس و دلهره ای به ماه نگاه کنید و از این پدیده لذت ببرید. ماه گرفتگی به هیچ وجه باعث به وجود آمدن همانژیوم در پوست بدن نوزاد نمی‌شود.»

همانژیوم چیست؟
دکتر طوسی متخصص پوست و استاد دانشگاه تهران درباره ماه گرفتگی یا همانژیوم گفت :«همانژیوم که به آن لک های ماه گرفتگی هم می‌گویند تومورهای خوش‌خیم عروقی هستند که به دلیل تکثیر سلول‌های لایه‌ درونی رگ‌ها به وجود می‌آید. همانژیوم دو نوع دارد؛ یا مادرزادی‌ هستند و یا بعد از تولد به وجود می‌آیند. لک‌های ماه گرفتگی در علم امروز و با پیشرفت تکنولوژی به راحتی قابل درمان هستند و می‌توان با لیزر آنها را از بین برد. البته حتما باید نزد پزشک متخصص و با نظارت او انجام شود.»

به گفته متخصصان همانژیوم سه نوع کلی دارد:
همانژیوم سطحی: در لایه های سطحی پوست رخ می دهد و معمولاً به رنگ قرمز تا ارغوانی است.

همانژیوم عمقی: این نوع از همانژیوم در زیر پوست و در درون بافت چربی رشد می کند و معمولاً به رنگ بنفش و آبی است.

همانژیوم مختلط: که شامل رشد غیر طبیعی عروق هم در لایه های سطحی پوست و هم درون بافت چربی است.

دکتر طوسی در ادامه گفت: «بیشتر همانژیوم ها مشکلی ایجاد نمی‌کنند ولی اگر همانژیومی با زخم و خونریزی همراه باشد حتما باید برای درمان نزد پزشک متخصص بروید. مادران نباید نگران این لک‌ها باشند چون بیشتر این لک‌ها بی خطر هستند و عواقبی به دنبال ندارند.» دکتر طوسی هم مثل دکتر خادم موضوع ماه گرفتگی و رابطه آن با نگاه کردن به ماه در زمان خسوف را رد می‌کند:« اینها مشتی خرافات است که هنوز سینه به سینه نقل می‌شود. حالا و در قرن بیست و یک دلیلی ندارد این خرافات را باور کنیم. همانطور که گفتم این لک‌ها یا خال‌های قرمز پوستی فقط به دلیل مشکلات عروقی رخ می‌دهد و ستاره و ماه و خسوف هم هیچج نقشی در به وجود آمدن آن ندارد.»

افسانه‌های جالب درباره ماه‌گرفتگی
شاید امروزه ماه گرفتگی و خورشید گرفتگی پدیده‌ای علمی و البته عادی باشد اما در روزگاران قدیم مردم این پدیده ها را نشانه‌های خطر و بلا و مصیبت می‌دانستند و برای فرار از آن دست به اقدامات عجیب و غریبی می‌زدند.