11 مارس 2020
مارس 11, 2020

عوارض مصرف متفورمین در بارداری

مارس 11, 2020 ۰ Comment

عوارض مصرف متفورمین در بارداری

در دنیای امروز، با وجود تمام پیشرفت‌هایی که در همه زمینه‌ها رخ داده، کمتر دارویی یافت می‌شود که در کنار خواص درمانی خود، عوارض جانبی خاصی به همراه نداشته باشد. پژوهشگران نروژی در بررسی‌های جدید خود شواهدی را یافته‌اند که مصرف متفورمین مادران در طول دوره بارداری احتمال چاقی کودک در آینده را افزایش می‌دهد.

نتایج مطالعات اخیر محققان دانشگاه علوم و تکنولوژی نروژ نشان می‌دهد متفورمین که به عنوان یکی از داروهای اصلی برای درمان دیابت بارداری یا مشکلاتی مانند سندرم تخمدان پلی‌کیستیک مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند از جفت عبور کرده و به جنین برسد و عوارضی را در دوران بعد از تولد برای او داشته باشد.

نتایج این تحقیقات بیانگر این موضوع است که اگرچه متفورمین تاثیری بر وزن نوزاد در زمان تولد بی‌تاثیر است، اما کودکانی که در زمان جنینی در رحم مادر در معرض این دارو قرار می‌گیرند، نسبت به سایر کودکان شاخص توده بدنی بالاتری داشته و تا سن چهار سالگی به نسبت بیشتری دارای معیارهای چاقی و اضافه وزن هستند.

این در حالی است که نتایج مطالعات محدود پیشین گروه دیگری از محققان بر این نکته تاکید داشت که مصرف متفورمین دارای تاثیر حفاظتی بر سلامت متابولیکی کودک است. این مطالعه با بررسی پرونده پزشکی نزدیک به ۳۰۰ مادر در دوران بارداری و فرزند آنها تا سن چهار سالگی صورت گرفت.

ممکن است پزشک استفاده از درمان ضد ویروسی که در مقابل ویروس موثر باشد مانند oseltamivir (Tamiflu) و یا zanamivir (Relenza) را توصیه کند. بهتر است درمان طی ۴۸ ساعت اولیه ی آغاز علائم شروع شود. در صورتی که فرد باردار تحت نظر پزشک باشد می توان بروز عوارض جدی را تا حدودی کنترل کرد.

تاثیرات اختصاصی این نوع آنفولانزا بر بارداری هنوز ناشناخته است اما به نظر می رسد هر کسی که در معرض عوارض آنفولانزای فصلی بوده در خطر عوارض آنفولانزای خوکی نیز هست که این مسئله شامل زنان باردار نیز می شود.

بارداری به خودی خود به قلب و ریه ها فشار وارد می کند. همچنین بارداری می تواند سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار دهد. این عوامل خطر ابتلا به آنفولانزا و نیز خطر ایجاد عوارض جدی آن مانند پنومونی و مشکلات تنفسی را افزایش می دهد.اگر فرد دچار عوارض جدی آنفولانزا شود ممکن است منجر به سقط ،زایمان زودرس یا سایر مشکلات بارداری شود.

علائم آنفولانزای خوکی شبیه به آنفولانزای فصلی است.تب ،سرفه،گلودرد و بدن درد ممکن است وجود داشته باشند.

تحقیقات هنوز ایمن بودن مصرف داروهای ضد ویروسی گفته شده در موارد بارداری را اثبات نکرده است. بنابراین بهتر است درمان ضد ویروسی در افرادی انجام شود که بیماری جدی و خطرناک و یا عوارض مهمی داشته باشند که خطر آنها بیشتر از خطر مصرف داروهای ضد ویروسی در بارداری باشد.

این نکته اهمیت زیادی دارد که تا جایی که می توانید استراحت کنید و مایعات فراوان بنوشید.