11 مارس 2020
مارس 11, 2020

زایمان طبیعی

مارس 11, 2020 ۰ Comment

زایمان طبیعی

چنانچه می خواهید در زمان خوشامدگویی به فرزندتان به هوش بوده و آغوش گرم خود را پذیرای وجود نوزادتان کنید زایمان طبیعی بهترین گزینه برای شما است. اما باید قبل از تصمیم گیری برای انجام آن درباره ریسک ها و مزایای این روش بارداری مطلع شده و ببینید آیا شرایط لازم برای انجام آن را دارید یا خیر؟ ( متخصص زنان در خرم آباد )

زایمان طبیعی در چه مواردی به خانم های باردار توصیه نمی شود؟

عدم توانایی تحمل درد شدید

چندقلو باردار بودن

قرار داشتن جنین در حالت نشسته یا بریچ

عفونت با استرپتوکوک گروه B

داشتن اضافه وزن شدید در زمان بارداری

مزایای زایمان طبیعی

به دلیل اینکه برای زایمان طبیعی از تکنیک های غیرتهاجمی استفاده می شود لذا اثرات جانبی و آسیب ناشی از آن برای شما و نوزادتان بسیار کم خواهد بود.

احتمال موفقیت در تغذیه با شیر مادر در این نوع زایمان بیشتر است زیرا طبق تحقیقات برقراری رابطه پوستی میان نوزاد و مادر بعد از تولد در برقراری رابطه عاطفی بین آن ها تاثیر دارد. این رابطه نه تنها موجب آسان تر شدن تغذیه با شیر مادر شده که موجب بهبود وضعیت خواب، رشد مغز و وزن گیری نوزاد نیز شده و میزان گریه او را کاهش می دهد.

بعد از زایمان طبیعی خانم ها راحت تر و زودتر می توانند راه بروند و حرکت کنند که این امر موجب افزایش سرعت بهبودی شده و از ابتلا به یبوست جلوگیری خواهد کرد.

خطرات و ریسک های زایمان طبیعی

انجام این نوع زایمان با ریسک هایی همراه است که شما باید آن ها را در تصمیم نهایی خود لحاظ کنید. در ادامه تعدادی از این ریسک ها و خطرات را برای شما آورده ایم:

درد زیاد

برخی از زنان در حین زایمان متوجه درد بیش از اندازه آن می شوند، البته در صورت عدم تحمل درد می توان تقاضای بی حسی اپیدورال کرد.

پارگی پرینه

به بافت نرم میان مقعد و واژن پرینه گفته می شود، در حین زایمان طبیعی این بافت نرم کشیده شده و امکان دارد پارگی های کوچک یا بزرگی در آن ایجاد شود.

آسیب به کف لگن

کف لگن در برخی مواقع و در حین زایمان دچار آسیب شده و منجر به درد مزمن یا موقتی لگن شود.

آسیب به کف لگن ممکن است ناشی از فشار وزن بارداری بر روی کف لگن بوده یا در حین زایمان رخ دهد، به همین دلیل امکان بروز این عارضه با انجام زایمان سزارین نیز وجود دارد.

با انجام و رعایت توصیه های زیر می توان ریسک آسیب به کف لگن را کاهش داد:

ماساژ به طور مرتب می تواند موجب تنظیم بهینه موقعیت جنین شده و به طور مناسبی لگن مادر را برای زایمان آماده نماید.

در حین بارداری ورزش هایی همچون اسکات و کگل که موجب تقویت لگن می شوند انجام دهید.