05 آوریل 2020
آوریل 5, 2020

زایمان طبیعی و سزارین

آوریل 5, 2020 ۰ Comment

زایمان طبیعی و سزارین

زایمان طبیعی و سزارین : به طور کلی می توان گفت که زایمان یکی از مراحل غیر قابل پیش بینی بارداری است و به طور دقیق و حتم نمی توان گفت که نوزاد چه روزی به دنیا می آید. غالبا نوزادان دوهفته زودتر یا دو هفته دیر تر از تاریخ تعیین شده به دنیا می آیند. در واقع وضع حمل برخی از بانوان به صورت ناگهانی و سریع بوده و در مقابل ممکن است مدت زمان بارداری مادر ساعت ها و روز ها بیشتر طول بکشد. ( متخصص زنان )

چند روز یا چند هفته پیش از زایمان مادر دچار تغییر و تحولاتی می شود که نشان دهنده شروع زایمان است. از این رو در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد :

کرامپ

کمر درد

لکه های خونی

پارگی کیسه آب

تغییرات سرویکس

انقباض های زایمان

سبک شدن و پایین آمدن جنین

انقباض های براکستون هیکس

انواع زایمان

به طور کلی زایمان از دو طریق انجام می شود :

زایمان طبیعی

و زایمان سزارین

در ادامه به توضیح هر یک از این دو روش می پردازیم :

برخی بر این باورند که زایمان طبیعی به معنی وضع حمل از طریق کانال زایمان است و توسط دارو های مسکن و مداخله پزشک وجود دارد. در مقابل افرادی هم هستند که فکر می کنند زایمان طبیعی یعنی تحمل درد بدون مداخله پزشک و دارو های تسکین دهنده. اما باید گفت که بر اساس گفته متخصصین زنان ، زایمان طبیعی حالتی ما بین هر دو تفکر است. در واقع در حین زایمان طبیعی اگر لازم باشد پزشک نیز مداخله کرده و دارو مسکن تجویز می شود.

معمولا زمانی که مادر از شرایط زیر برخوردار باشد ، زایمان طبیعی توصیه نمی شود :

چندقلو باردار بودن

عدم تحمل درد شدید

عفونت با استرپتوکوک گروه B

قرار داشتن جنین در وضعیت بریچ یا نشسته

اضافه وزن داشتن یا افزایش وزن شدید در زمان بارداری

زودرس بودن یا کمتر از ۳۷ هفته باردار بودن در زمان زایمان

تحمل دیگر عوارض بارداری مانند دیابت بارداری یا مسمومیت بارداری

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با زایمان طبیعی ، به مقاله موجود در همین سایت مراجعه فرمایید.

زایمان سزارین

زایمان سزارین نوعی جراحی بوده که طی آن نوزاد از طریق شکم و رحم مادر خارج می شود. این روش معمولا در مواقع ضروری و لازم پیشنهاد می شود و عوارضی را برای مادر در پی خواهد داشت. اما افراد بسیاری هستند که از درد زایمان طبیعی واهمه داشته و به هیمن دلیل قصد زایمان سزارین را دارند. همچنین برای زایمان سزارین از قبل می توان تاریخ به خصوصی را برای تولد نوزاد انتخاب نمود.