11 مارس 2020
مارس 11, 2020

درمان نازایی

مارس 11, 2020 ۰ Comment

درمان نازایی

از جمله مشکلاتی که زوج ها با آن دست و پنجه نرم می کنند مشکلات نازایی و ناباروری است. البته با وجود روش های متعددی که با پیشرفت علم پزشکی در درمان نازایی به وجود آمده این نگرانی ها بسیار کمتر شده است. ( درمان ناباروری )

نازایی چیست ؟

چنانچه زوجی قصد بارداری داشته باشند و طی یک سال رابطه جنسی بدون پیشگیری، بارداری اتفاق نیفتد، مشکل ناباروری برای آن ها وجود دارد.

۱۰ تا ۱۵ درصد از زوج ها با این مشکل روبرو هستند. علت ناباروری می تواند مربوط به مرد یا زن یا هردوی آن ها باشد.

علل نازایی در مردان و زنان

در ادامه به برخی از علت های ناباروری در مردان و زنان به طور خلاصه می پردازیم:

علت ناباروری در زنان
اختلال در تخمک گذاری : از اصلی ترین دلایل نازایی در زنان است.
اختلال در لوله های رحمی : در مواردی این لوله ها دارای مشکل گرفتگی هستند و اجازه عبور اسپرم را نمی دهند.
آندومتریوز : به حالتی گفته می شود که رشد آندومتر رحم بیش از حد بوده و حتی موجب بسته شدن لوله های رحمی نیز می شود.
اختلالات مربوط به رحم و گردن رحم : از مشکلات مربوط به رحم و گردن آن می توان به عفونت های گردن رحم ، ناهنجاری های ساختمان رحم و ترشحات نامطلوب مربوط به آن اشاره کرد.
اختلالات دستگاه ایمنی : سیستم ایمنی بدن بعضی از بانوان ماده ای به نام آنتی بادی ترشح می کند که سبب غیر فعال شدن و از بین رفتن اسپرم مرد می شود و حتی گاهی موجب سقط خود به خودی جنین می گردد.
علت ناباروری در مردان
مشکلات مربوط به اسپرم : از جمله این اختلالات می توان به کم بودن تعداد اسپرم ، به بلوغ نرسیدن اسپرم ها ، ناهنجاری های ساختمانی اسپرم و ناهنجاری های حرکتی آن ها اشاره کرد.
اختلالات مربوط به ساختمان بدنی مردان : ناهنجاری هایی مانند مسدود بودن لوله های خروج اسپرم یا اختلال در رگ های درون کیسه بیضه که موجب بی کیفیت شدن اسپرم ها می شود، از علل ناباروری مردان است.

عواملی مانند انزال زودرس و ناتوانی جنسی از دیگر علل ناباروری در مردان است.

روش های درمان نازایی

برای درمان نازایی ابتدا باید زوجی که دارای مشکل است ، علت عدم باروری آن ها توسط یک پزشک متخصص و باتجربه مشخص شود و در پی آن روش های مربوط به درمان انجام پذیرد.

این مطلب باید مورد توجه قرار بگیرد که روش های درمان در افراد مختلف، گوناگون بوده و روش درمان صحیح برای هر زوج با توجه به ویژگی های آن ها طبق تشخیص متخصص انتخاب می گردد.

در بالا با تعریف و دلایل نازایی زوج ها تاحدودی آشنا شدید، در ادامه با روش های درمان نازایی به صورت مختصر آشنا خواهید شد:

استفاده از داروهای باروری : کلومیفن و گنادوتروپین ها از معمول ترین داروهایی است که برای درمان نازایی تجویز می شود. این داروها هورمون های جنسی را تنظیم کرده و موجب آزاد سازی یک یا چند تخمک در هر دوره تخمک گذاری می گردند.
عمل جراحی برای درمان ناباروری : عمل جراحی عموما برای رفع مشکلات ژنتیکی و نقص های ساختمانی بدن ؛ مثل رفع مسدودی لوله های فالوپ ، کاهش بافت آندومتریوز و دیگر مشکلات این چنینی مورد استفاده قرار می گیرد.
دیگر روش های درمان نازایی عبارتنداز:
درمان به روش لقاح مصنوعی IUI : از رایج ترین نوع درمان در هنگامی که مشکل ناباروری از مرد است، می باشد. چنانچه مرد از اختلال کم بودن اسپرم یا ناهنجاری حرکتی آن ها رنج می برد این روش می تواند کمک بسزایی کند. روش IUI به این شکل است که اسپرم مرد را به صورت متمرکز توسط کاتتر وارد رحم زن می کنند. در موارد زیر هم روش IUI می تواند از روش های کاربردی باشد:

ناباروری با دلایل ناشناخته ، وجود زخم در دهانه رحم ، غیرطبیعی بودن ترشحات ، اختلال در نعوظ یا انزال ، درد شدید در زمان رابطه جنسی ، حساسیت زن به مایع منی.

لقاح آزمایشگاهی IVF : در این روش تخمک را از تخمدان ها خارج و در آزمایشگاه با اسپرم ترکیب می کنند و چنانچه لقاح با موفقیت صورت پذیرد نطفه را داخل رحم قرار می دهند.