17 آوریل 2021
آوریل 17, 2021

جراحی بینی

آوریل 17, 2021 ۰ Comment

جراحی بینی

جراحی بینی : میل به داشتن چهره ای زیبا و عاری از نقص در تمامی افراد وجود دارد به همین دلیل است که امروزه جراحی های زیبایی ، طرفداران بسیار زیادی دارند. جراحی های زیبایی انواع بسیاری دارند و افراد با توجه به خواسته خود می توانند جراحی زیبایی مدنظرشان را انتخاب کنند. ( جراح بینی )

رأس جراحی های زیبایی ، جراحی بینی می باشد زیرا بینی در مرکزیت صورت قرار دارد و فرم آن ، تاثیر شگرفی در افزایش زیبایی چهره دارد، در نتیجه همین امر باعث می شود تا افراد بسیار زیادی در پی برطرف کردن اختلالات ظاهری بینی باشند.

جراحی بینی چیست ؟

جراحی پلاستیک بینی یا رینوپلاستی یکی از پرطرفدار ترین و محبوب ترین جراحی های زیبایی می باشد که به منظور بهبود اختلالات عملکردی و ایرادات ظاهری بینی انجام می شود.

عمل جراحی زیبایی بینی تنها به دو روش باز یا بسته انجام می شود و تیترهایی با عنوان عمل بینی با لیزر یا عمل بینی استخوانی با لیزر و هرگونه تیتری که عمل بینی و لیزر را با یکدیگر مرتبط سازد تنها جنبه تبلیغاتی دارد.

 

روش های جراحی بینی
جراحی بینی به روش باز

رینوپلاستی باز که رایج ترین روش جراحی بینی نیز می باشد از طریق برش های داخلی و برش کلوملا بینی انجام می شود.

کلوملا در اصل ستون بینی دو پره بینی است که جراح بینی با برش این قسمت می تواند پوست را از ساختار بینی جدا سازد و تغییرات مدنظر را بر اسکلت بینی اعمال نماید.

در عمل بینی باز، بخیه زدن برش کلوملا منجربه وجود بخیه بر سطح بینی می شود که جای بخیه بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی از بین می رود و قابل مشاهده نخواهد بود.

در روش باز ، دید و دسترسی مستقیم جراح بینی به ساختار بینی امکانپذیر است به همین دلیل اکثریت جراحان بینی از روش باز برای جراحی کردن بینی استفاده می کنند زیرا معتقدند که در این روش امکان بروز خطا کمتر است.

جراحی بینی به روش بسته

رینوپلاستی بسته تنها توسط برخی از جراحان بینی انجام می شود و برای رفع مشکلات جزئی بینی مناسب تر است.

در عمل بینی بسته ، برش های موردنیاز از داخل بینی زده می شوند و همین امر منجربه عدم وجود بخیه بر سطح بینی می شود اما عدم برش کلوملا، دید جراح بینی را محدود می سازد و این امر امکان بروز خطا را افزایش می دهند.

عمل بینی بسته تنها در مواقع خاص و با تایید جراح بینی انجام می شود.

جراح بینی که قادر باشد رینوپلاستی را به روش بسته انجام دهد، قطعاً از مهارت بسیار بالایی برخوردار است زیرا در عمل بینی بسته ، پوست بینی از ساختار بینی جدا نمی شود و همین امر دید جراح بینی را محدود می سازد.

به طور کلی بهتر است انتخاب روش مناسب برای جراحی کردن را به عهده جراح بینی بگذارید تا با توجه به نوع بینی و مشکل بینی از بهترین روش برای عمل بینی استفاده شود.

دکتر پرویزیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و بهترین جراح بینی تهران می باشند که امکان انجام موفقیت آمیز جراحی بینی و حصول نتایج مطلوب از آن را به بهینه ترین نحو ممکن برای مراجعین خو میسر می سازند.

انواع بینی

بینی بر اساس ضخامت پوست و جنس غضروف بینی به دو دسته بینی استخوانی و بینی گوشتی تقسیم بندی می شود. مبتنی بر نوع بینی جراحی بینی دارای تفاوت هایی خواهد بود.

جراحی بینی گوشتی

عمل بینی گوشتی به دلیل ویژگی های این بینی در زمره جراحی های دشوار و پیچیده قرار دارد. البته در صورت انتخاب جراح متبحر که در زمینه جراحی بینی گوشتی دارای تجارب بالایی باشد می توان از انجام عمل بینی گوشتی به رضایت خاطر رسید.

ویژگی بینی های گوشتی
بینی های گوشتی در قسمت نوک بینی پهن و گرد می باشند.
بافت و غضروف ضعیفی دارند.
از پوستی ضخیم برخوردارند.
در نوک بینی دچار حالت افتادگی هستند.
تکنیک جراحی بینی گوشتی

جهت جراحی بینی های گوشتی در گذشته از طریق برداشتن بافت و غضروف اضافی اقدام به کوچک نمودن بینی می شد اما این تکنیک منجر به بروز عوارضی در بینی می شد.

جراحان بینی هم اکنون با استفاده از تکنیک های نوین جراحی بینی ، از طریق تقویت بافت و غضروف بینی اقدام به جراحی بینی های گوشتی می نمایند و بدین منظور از غضروف های بدن خود بیمار یا پروتز استفاده می کنند.

 

آیا جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر است ؟

در صورت انتخاب جراح خوب و با تجربه که به تکنیک های نوین جراحی بینی اشراف کامل دارد جراحی بینی های گوشتی برگشت پذیر نخواهد بود.

البته باید خاطر نشان نمود که در جراحی بینی های گوشتی به دلیل ضخامت پوست و ضعف غضروف نباید انتظار دستیابی به یک بینی بسیار کوچک و فانتزی را از این جراحی داشت.

جراحی بینی استخوانی

در عمل بینی های استخوانی به دلیل دارا بودن پوست نازک این نوع از بینی ها نتایج جراحی به خوبی قابل رویت خواهد بود و به طور کلی در جراحی این نوع از بینی ها دستیابی به نتایج دلخواه امکان پذیر می باشد.

ویژگی بینی های استخوانی
بینی های استخوانی قوز دار یا اصطلاحا عقابی می باشند.
دارای پوستی نازک هستند.
بسیار منعطف می باشند.
غضروف و بافت آن ها از استحکام بالایی برخوردار است.
هدف از جراحی بینی استخوانی

به طور کلی و از منظر زیبایی شناسی بینی یکی از معیارهای بینی زیبا و متناسب عدم وجود قوز روی بینی می باشد ، چرا که وجود برآمدگی روی بینی منجر به ایجاد عدم تناسب میان بینی با سایر اجزا صورت می گردد.

بر اساس مطالب مذکور عموما داوطلبین جراحی یینی استخوانی به منظور رفع قوز بینی اقدام به جراحی بینی می نمایند.

جراحی بینی فانتزی

اکثر افراد بر این باورند که بینی زیبا می بایست از سایزی کوچک برخوردار باشد ، در این مبحث باید متذکر شد که یک بینی زیبا صرفا بینی ای با اندازه کوچک و سر بالا نمی باشد.

در حالت کلی بینی ای که از پوست و غضروفی مناسب برخوردار باشد قابلیت جراحی بینی فانتزی را دارد. ، بنابراین نمی توان هر نوع بینی ای را تحت عمل جراحی فانتزی قرار داد.

به طور مثال افرادی که از بینی هایی با اندازه بزرگ و پوستی ضخیم برخوردارند کاندیدای مناسبی جهت انجام جراحی بینی فانتزی نمی باشند.

 

بینی فانتزی چه ویژگی هایی دارد ؟
به طور کلی و در حالت طبیعی زاویه میان بینی و لب می بایست در بازه ۹۰ الی ۱۰۰ درجه باشد ، در جراحی بینی فانتزی این فاصله تا حدود ۱۱۰ درجه متغیر است.
بینی فانتزی بسیار باریک بوده و سر بالا می باشد.
این بینی ها در نمای نیم رخ دارای قوس زیادی می باشند.
نکات مهم در جراحی بینی فانتزی
حفظ سلامت بینی
عدم آسیب به بافت ها و غضروف های داخل بینی
پرهیز از کوچک کردن بیش از اندازه حفره های بینی به دلیل پیشگیری از مشکلات تنفسی و اسکار پس از عمل
جراحی ترمیمی بینی

این جراحی به منظور رفع ایرادات جراحی بینی اولیه انجام می گیرد. جراح بینی در این جراحی می بایست از طریق بافن های باقیمانده اقدام به اصلاح اشکالات پیش آمده نماید ، لذا این جراحی از پیچیدگی و حساسیت بالایی برخوردار است.

در صورتی که میزان اشکالات به وجود آمده در بینی پس از جراحی اولیه بینی بالا باشد منجر به محدودیت جراح بینی در جراحی ترمیمی بینی خواهد شد.

این جراحی دارای پیچیدگی های بسیاری است ، بنابراین جراح بینی در زمان جراحی ثانویه می بایست اختلالات به وجود آمده در بینی و وضعیت غضروف های بینی را به دقت مورد بررسی قرار دهد.

 

چه زمان می توان اقدام به جراحی ترمیمی بینی نمود ؟

اقدام به جراحی بینی ثانویه باید پس از تثبیت بینی انجام گیرد ، لذا جهت دستیابی به نتایج ایده آل باید حداقل به مدت یکسال بعد از اولین جراحی اقدام به جراحی ترمیمی صورت گیرد.

لازم به ذکر است جراحی ترمیمی بینی قبل از یکسال منجر به اختلال در خونرسانی به پوست شده و به دنبال آن ترمیم بینی نیز دچار اختلال خواهد شد.

همچنین جراحی ترمیمی بینی پیش از یکسال ، ممکن است زمینه ساز عوارض جبران ناپذیری بخصوص در قسمت پوست بینی گردد.

هزینه جراحی بینی ترمیمی

همانطور که اشاره شد جراحی ترمیمی بینی از پیچیدگی بسیاری برخوردار است ، لذا به دقت بالای جراح بینی نیاز دارد.

طبیعتا هزینه عمل جراحی ثانویه در مقایسه با جراحی بینی اولیه بیشتر خواهد بود.

اقدامات قبل از جراحی بینی
باید حداقل دو هفته قبل از عمل آسپرین یا داروهای حاوی آسپرین استفاده نکرد زیرا آسپرین از انعقاد طبیعی خون جلوگیری می کند.
به مدت دو هفته قبل از عمل مصرف دخانیات متوقف شود زیرا نیکوتین موجب تنگ شدن رگ های خونی و اختلال در گردش خون به دنبال جراحی خواهد شد.
از ۸ ساعت قبل از عمل خوردن و آشامیدن توصیه نمی شود این باعث می شود در زمان جراحی معده شما کاملا خالی باشد و بیهوشی بی خطری را داشته باشید.
به صورت روتین آزمایشات چکاپ قبل از عمل انجام شود و داشتن رضایت عمل و رضایت برای عمل رینوپلاستی الزامی است.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی
در ۲ الی ۳ ساعت بعد از عمل جراحی بینی فرد باید ناشتا باشد و چیزی مجدد میل نکند و پس از چند ساعت در صورتی که تهوع و استفراغ نداشتند تا ۲ ساعت بعد می توانند آب بخورند و پس از آن تا ۲۴ ساعت توصیه می شود مایعات و سوپ استفاده شود.
از روز بعد از عمل تا ۲ هفته از رژیم غذایی معمولی و نرم توصیه می شود و نیز توصیه می شود در این مدت از مصرف غذای سفت مانند ته دیگ ، گردو و فندق پرهیز شود.
از آب میوه های تازه و طبیعی مانند آب آناناس ، آب آلوورا که سبب تسریع ترمیم زخم و تورم می شود استفاده کنند.
بعد از عمل جراحی بینی بیمار بهتر است به مدت ۷ روز به صورت نیمه نشسته بخوابند و دو بالشت پشت سر داشته باشند این کار باعث می شود ورم بینی و ورم صورت کمتر شود ، در صورت تمایل فرد میتواند به پهلو بخوابد به شرطی که به بینی فشار وارد نشود یا با جایی تماس نداشته باشد.
برای جلوگیری از تورم اطراف چشم و خونمردگی در ۴۸ ساعت بعد از عمل جراحی کمپرس سرد توصیه می شود و بعد از آن به مدت ۴۸ ساعت از کمپرس گرم استفاده شود.
به دنبال جراحی بینی ، ما از تامپون استفاده می کنیم ، تامپون حدود دو روز بعد از عمل برداشته می شود و روی بینی از گچ یا آتل استفاده می شود که یک هفته بعد از عمل برداشته می شود.
مراقبت های تکمیلی بعد از جراحی بینی
از روز بعد از جراحی بینی فرد می تواند حمام کند به شرطی که آتل یا گچ بینی خیس نشود.
بعد از جراحی بینی در صورت بروز علائمی همچون تهوع ، استفراغ ، تنگی نفس ، تب یا خونریزی از بینی باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.
در صورت درد از قرص سرماخوردگی ساده یا قرص استامینوفن می توان استفاده کرد.
بعد از کشیدن تامپون تا چند هفته بهتر است چند بار در روز بینی با قطره مخصوص شستشوی بینی یا سرم شستشو، شستشو داده شود و تا دو یا سه ماه پس از برداشتن گچ بینی برای فرم دادن بهتر بینی از چسب بینی استفاده شود.بعد از جراحی یینی به مدت ۶ هفته از عینک آفتابی یا طبی استفاده نشود.
فین کردن و تنفس عمیق تا دو هفته پس از عمل جراحی بینی توصیه نمی شود و پس از این مدت به صورت ملایم ایرادی ندارد.
بهتر است با دهان باز عطسه کنید.
ورزش های سبک را ۳ الی ۶ هفته بعد از عمل می توانید انجام دهید اما ورزش های سنگین را توصیه می شود ۸ الی ۱۲ هفته انجام ندهید.
از وارد شدن ضربه به بینی تا یک ماه بعد از عمل خودداری کنید.
به علت التهاب شدید که در مخاط مجاری هوایی بینی رخ می دهد به دنبال جراحی تا دو الی سه ماه تنفس به سختی انجام می شود.
به علت تورم شدید بینی ، شکل نهایی بینی پس از یک سال به دست می آید ، لذا با رعایت مراقبت های فوق الذکر می توانید به بهترین نتایج از جراحی بینی دست یابید.

 

جراحی بینی و بارداری

نکته ای که بیان آن حائز اهمیت بسزایی می باشد این است که جراحی بینی در دوران بارداری برای خانم ها ممنوع می باشد ، چرا که جراحی و اثرات داروهای بیهوشی می توانند بر روی جنین تاثیرات زیانباری بر جای بگذارند.

بنابراین پزشک متخصص قبل از انجام جراحی بینی ، تست های حاملگی برای خانم ها تجویز می نماید و چنانچه پاسخ آزمایش مثبت باشد هرگز فرد را تحت عمل جراحی قرار نخواهد داد.

بعلاوه بانوانی که به تازگی زایمان نموده اند و قصد انجام جراحی بینی دارند می بایست حداقل از دو ماه پس از زایمان اقدام به جراحی بینی نمایند و تا ۱۲ ساعت پس از جراحی نیز از شیر دادن به نوزاد خود اجتناب نمایند.

همچنین توجه داشته باشید خانم هایی که متقاضی جراحی بینی هستند و تصمیم به بارداری بعد از جراحی بینی دارند حداقل باید یک ماه بعد از جراحی بینی اقدام به بارداری نمایند ، اما توصیه می شود بدین منظور به مدت یکسال صبر کنند.

تاثیر جراحی بینی بر شیردهی

عموما خانم هایی که نوزاد شیرخواره دارند و در این دوران اقدام به انجام عمل جراحی بینی می کنند از این موضوع که آیا بیهوشی بر روی کودک و مکانیسم شیردهی آن ها اثر سوئی خواهد داشت یا خیر دچار نگرانی می باشند.

از این رو باید خاطر نشان نمود که تاثیرات داروهای بیهوشی تا ۱۲ ساعت در بدن باقی می ماند و پس از آن از بدن پاکسازی شده و اثری از آن به جای نخواهد ماند ، لذا این دسته از بانوان پس از گذشت ۱۲ ساعت از جراحی بینی می توانند نسبت به شیردهی به نوزاد خود اقدام نمایند.

توجه داشته باشید در صورتی که مادر قبل از ۱۲ ساعت به نوزاد خود شیر بدهد ، باید بداند که داروهای بیهوشی بر روی نوزاد اثر گذاشته و سبب خواب الودگی او می شوند و ممکن است عوارضی دیگر نیز برای او پدید آورند.

 

جراحی بینی در افراد سیگاری

مصرف دخانیات به دلیل ایجاد اختلال در فرآیند ترمیم بینی و تحت الشعاع قرار دادن تنیجه جراحی از دو هفته قبل تا دو هفته بعد از جراحی بینی ممنوع می باشد.

طی عمل جراحی بینی ، پوست بینی از روی اسکلت آن جدا می شود و باید پس از جراحی بینی و در طول دوران ترمیم ، مجددا به اسکلت بینی متصل گردد ، حال آنکه به دلایلی که در بالا قید شد در افراد سیگاری فرآیند ترمیم زخم ها به درستی انجام نمی پذیرد.

ضمنا توجه داشته باشید که مصرف سیگار و دخانیات  به دلیل ایجاد اختلال در اکسیژن رسانی می تواند در حین عمل نیز بر روی روند بیهوشی بیمار تاثیر گذاشته و فرد را در معرض بیماری های تنفسی پس از عمل قرار دهد.

سوالات متداول جراحی بینی

بالطبع ، افرادی که تصمیم به انجام جراحی بینی دارند ؛ همواره با پرسش هایی مواجه هستند که عدم دریافت پاسخ صحیح می تواند آن ها را از انجام این عمل جراحی ، منصرف کند.

لذا در ادامه ، قصد داریم به پاسخ برخی از رایج ترین این سوالات بپردازیم.

آیا جراحی بینی سبب ایجاد اختلالات تنفسی می شود ؟

اگرچه عمل جراحی بینی ، نوعی جراحی پیچیده محسوب می شود و ریسک بروز خطا در آن وجود دارد ؛ اما چنانچه انجام آن به یک جراح بینی مجرب و ماهر واگذار گردد و همچنین مراقبت های پس از این عمل جراحی نیز به درستی رعایت شود ، احتمال بروز عوارض جراحی بینی ؛ از جمله اختلالات تنفسی به حداقل ممکن خواهد رسید.

ضمنا لازم به ذکر است طی سالیان اخیر به دلیل بهره وری از متدهای مدرن جراحی بینی ، احتمال بروز عوارض جراحی بینی به شدت تقلیل یافته است.

در این جا باید خاطر نشان نمود ؛ به علت برش هایی که طی این جراحی بر روی بینی ایجاد می شود و زخم های ناشی از آن ، بینی با تورم و ترشحاتی روبرو خواهد بود ؛ در نتیجه ، این مسئله ممکن است سبب انسداد موقتی مجاری بینی گردد.

 

آیا جراحی بینی عوارض دارد ؟

پیچیده بودن جراحی بینی ، می تواند سبب افزایش بروز ریسک در این جراحی شده و فرد را در معرض مواجهه با عوارض و خطرات ناشی از آن که متاسفانه در برخی موارد ممکن است جبران ناپذیر باشند ، قرار دهد.

قاعدتا انجام متبحرانه عمل جراحی بینی ؛ از احتمال بروز عوارض این جراحی به میزان قابل توجهی خواهد کاست.

لذا با انتخاب صحیح جراح بینی می توانید از عوارض احتمالی این عمل ، ممانعت به عمل آورده و در عین حال به نتایج مطلوبی نیز دست یابید.

آیا بعد از جراحی بینی ، بیمار بستری می گردد ؟

خیر ؛ جراحی بینی در واقع نوعی عمل سرپایی به شمار می رود که در عمده موارد ، بیمار در همان روز عمل مرخص می شود و نیازی به بستری وی نخواهد بود.

دوران نقاهت عمل بینی چه مدت است ؟

در حال حاضر با بهره وری از تکنیک های نوین و در عین حال استاندارد جراحی بینی ، دوره نقاهت جراحی بینی کاهش یافته و شاهد آن هستیم که غالبا افراد پس از یک هفته الی ۱۰روز پس از جراحی ، توان بازگشت به امور روزمره خود را بازخواهند یافت.

البته لازم به ذکر است که تقریبا یکماه بعد از جراحی بینی ، انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین اکیدا ممنوع است.

 

آیا نحوه شستشوی بینی بعد از جراحی بینی در نتیجه این جراحی تاثیرگذار است ؟

به طور کلی افراد تا ۷ روز بعد از عمل بینی باید از شستشوی بینی با آب و نیز استحمام خودداری کنند.

در این مدت تنها باید به منظور شستشوی داخل بینی ؛ به صورت مرتب از سرم های مختص شستشو که جراح معالج تجویز می نمایند ، استفاده کرد و بدین ترتیب از تجمع ترشحات ناشی از جراحی در داخل بینی جلوگیری به عمل آورده و به دنبال آن از بروز التهابات موضعی نیز پیشگیری نمود.

هزینه جراحی بینی چقدر است ؟

هزینه جراحی زیبایی بینی ؛ به عوامل متعددی وابسته است و جهت تخمین دقیق هزینه آن ، بیمار باید تحت معاینات لازم قرار گیرد.

بنابراین می توان گفت اطلاع از قیمت جراحی بینی ، پس از بررسی و آنالیز بیمار در جلسه مشاوره از سوی جراح بینی برآورد می گردد و به بیمار اطلاع داده می شود.

آیا بیمه هزینه جراحی بینی را می پردازد ؟

در صورتی که جراحی بینی با هدف اصلاح عملکرد بینی انجام پذیرد و مقصود از آن ، رفع عیوب ظاهری بینی و بهبود فرم بینی نباشد ؛ تحت پوشش بیمه قرار خواهد گرفت.

اما چنانچه جراحی بینی صرفا به منظور اصلاح ایرادات ظاهری بینی انجام گیرد ؛ مشمول بیمه نشده و خود شخص ، ملزم به پرداخت تمامی هزینه های آن می باشد.