07 آوریل 2020
آوریل 7, 2020

جراحی بینی شکسته

آوریل 7, 2020 ۰ Comment

جراحی بینی شکسته

جراحی بینی شکسته : یکی از شایع ترین انواع شکستگی صورت ، شکستگی بینی می باشد. شکستگی بینی بر اثر عوامل خارجی چون اصابت ضربه شدید ، تصادف ، مجادله و مواردی از این قبیل رخ خواهد داد. ( جراح بینی شیراز )

شکستگی بینی در جوانان با جا به جایی یا شکستگی استخوان همراه است، اما در افراد مسن تر ، امکان خرد شدن استخوان بینی وجود دارد.

انواع شکستگی بینی

شکستگی های بینی به دو دسته تقسیم شده است:

شکستگی کناری : شکستگی کناری شایع ترین نوع شکستگی می باشد که بر اثر وارد شدن نیروی خارجی به کنار بینی رخ می دهد و موجب فرو رفتن یک سمت و برآمدگی در سمت دیگر بینی می شود.
شکستگی روبرو : در این شکستگی ضربه شدید از بالا به صورت و بینی وارد می شود و پل بینی دچار فرو رفتگی خواهد شد و شکل ظاهری بینی کاملا تغییر می کند.

علائم شکستگی بینی
احساس درد شدید
کبودی بینی
ورم بینی
کبودی اطراف چشم
کج شدن بینی
خون دماغ شدن
اختلال در تنفس از راه بینی
چنانچه بینی شکسته باشد، به هنگام لمس بینی صدایی ناشی از شکستگی استخوان به گوش می رسد.

لازم به ذکر است در صورتی که دچار شکستگی بینی شدید، بلافاصله به جراح بینی مراجعه نمایید. اگر شکستگی جزئی باشد، ترمیم بینی شکسته بدون جراحی امکان پذیر است ولی چنانچه چند هفته از شکستگی بگذرد تنها با جراحی بینی به روش باز قابل ترمیم می باشد.

روش های جراحی بینی شکسته

جراحی بینی شکسته به دو صورت انجام می شود:

جا انداختن بینی : این روش بدون نیاز به بیهوشی کامل و در مطب انجام می شود. جا انداختن بینی تنها زمانی انجام می شود که شکستگی جزئی باشد.

جراحی بینی شکسته به روش باز : در این روش در ناحیه بین دو سوراخ بینی برش های کوچکی ایجاد خواهد شد و پس از جداسازی پوست از بافت بینی ، ترمیم بینی صورت می گیرد.

هزینه عمل شکستگی بینی

هزینه جراحی بینی شکسته به فاکتور های متفاوتی بستگی دارد که پس از معاینه در جلسه مشاوره توسط جراح بینی مشخص خواهد شد.

دکتر سلمان شاکری
متخصص و جراح فک و صورت
جراح زیبایی صورت و بینی