27 مارس 2020
مارس 27, 2020

تنگ کردن واژن بعد از زایمان طبیعی

مارس 27, 2020 ۰ Comment

تنگ کردن واژن بعد از زایمان طبیعی

تنگ کردن واژن بعد از زایمان طبیعی : همه افراد بعد از ازدواج به دنبال آرامش و زندگی پویا هستند. یکی از مواردی که باعث گرم شدن و صمیمیت در زندگی مشترک می شود داشتن رابطه زناشویی مناسب است. اما این رابطه باید آیتم هایی به همراه داشته باشد تا به عنوان یک رابطه موثر تلقی شود؟ ( بهترین متخصص زنان تهران )

در مقاله پیش رو به نگرانی های خانم ها در این زمینه پرداخته ایم.

تقریبا همه خانم ها که در رابطه جنسی فعال هستند این نگرانی را دارند که به واسطه شل شدگی یا افتادگی واژن ، بعد از زایمان طبیعی شان ، کیفیت رابطه جنسی شان افت کند و در نتیجه با نارضایتی همسر شان مواجه شوند.

به همین خاطر به فکر راهکارهای درمانی برای پیشگیری و درمان می افتند تا با چنین عارضه ای که کابوس شان شده است ، مواجه نشوند.

در ادامه به بررسی عللی که منجر به شل شدگی یا افتادگی واژن می شود و چگونگی عمل تنگ کردن واژن ، پرداخته می شود.

عمل تنگ کردن واژن چیست و به چه منظوری انجام می شود ؟

عمل تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی ، نوعی جراحی زیبایی واژن است و در این عمل عضله های دیواره واژن ، تقویت می شود.

عمل تنگ کردن واژن ، در حقیقت یک نوع عمل جراحی جوانسازی واژن به شمار می رود.

این عمل نیمه تهاجمی است و با اهداف درمانی و زیبایی انجام می شود.

علت گشادی واژن چیست ؟

علت های شل شدگی و گشادی واژن مختلف است و در ادامه به بخشی از آن می پردازیم.

می توان یکی از علل گشادی واژن را بارداری و زایمان طبیعی متعدد دانست و همچنین رابطه مداوم به مدت طولانی ، از علت های دیگر آن است.

سایر علل گشادی واژن عبارتند از :

استفاده از برنامه های ورزشی ناصحیح
برداشتن وزنه های سنگین
افزایش سن
تحلیل رفتن و سست شدن عضلات واژن
زایمان دو یا چند قلویی
علت تنگی واژن چیست ؟

زمانی می گویند واژن تنگ است که فرد در حین رابطه جنسی خود متحمل درد و فشار زیادی شود. این به این معنا نیست که دچار مشکل یا بیماری است و می تواند علل مختلفی داشته باشد که عبارتند از :

عدم تحریک کافی
عدم استفاده از روان کننده
نارسایی های مادرزادی
وجود عفونت یا بیماری خاص
خراش داخل واژن
ترس و اضطراب در اولین رابطه جنسی
نگرانی بابت این که نتوانید همسرتان را به قدر کافی راضی کنید.
اختلال واژینیسموس

برای آشنایی بیشتر می توانید مقاله درمان واژینیسموس با بوتاکس را مطالعه نمایید و ویدئوی زیر را در مورد درمان قطعی این مشکل مشاهده نمایید.

آیا نداشتن رابطه جنسی باعث تنگی واژن می شود ؟

خیر، علت اصلی گشاد شدن واژن داشتن رابطه جنسی متعدد و طولانی مدت نیست و عوامل دیگری تاثیر بیشتری داند و به دلایل ذکر شده نداشتن رابطه جنسی باعث تنگی واژن نمی شود.

ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی :

به طور کلی ، با استفاده از روش های غیرجراحی اعم از لیفت با نخ و تنگ کردن با لیزر و همچنین روش های جراحی می توان واژن را به حالت سابق خود بازگرداند.

جراحی تنگ کردن واژن ، بر اساس صلاحدید و تشخیص بالینی جراح و متخصص زنان انجام می شود.

از این رو در صورتی که فرد دچار گشادی شدیدی باشد ، به منظور ترمیم گشادی واژن ؛ پزشک متخصص ، انجام جراحی زیبایی واژن را تجویز می نماید و در غیر این صورت به افرادی که از این موضوع کمتر رنج می برند ، استفاده از روش های غیر جراحی یا غیر تهاجمی مانند : تزریق فیلر و تزریق چربی واژن را توصیه می نماید.

لازم به ذکر است که یکی از روش های غیر جراحی ترمیم واژن ؛ تزریق فیلر و چربی به بافت دیواره واژن می باشد ، اما به طور کلی تزریق چربی و تزریق فیلر نقشی در تنگ کردن واژن ندارند.

علت تنگ کردن واژن بعد از زایمان طبیعی چیست ؟

معمولاٌ بعد از زایمان طبیعی با وارد شدن فشار به جداره واژن و رحم ، دیواره واژن سست و نازک می شود و باعث شل شدگی و افتادگی واژن می شود و این کابوس تمامی بانوانی است که زایمان طبیعی انجام داده اند یا می خواهند انجام دهند.

نگرانی خانم ها از این است که اگر دچار گشادی و افتادگی واژن شوند ، دیگر لذت رابطه جنسی را مثل گذشته تجربه نمی کنند و به همین سبب بالطبع با نارضایتی همسر خود مواجه می شوند.

از جمله عمل های جوانسازی و زیبایی واژن می توان به لابیاپلاستی ، واژینوپلاستی یا همان عمل تنگ کردن واژن با جراحی اشاره نمود.

در ادامه دعوت می کنیم ویدئویی از انجام عمل های زیبایی واژن را ملاحظه نمایید.

مراقبت های بعد از عمل تنگ کردن واژن :
خانم ها پس از جراحی تنگ کردن واژن بعد از زایمان طبیعی ؛ جهت پیشگیری از بروز عفونت ، باید داروهای تجویز شده توسط پزشک را در زمان مشخص شده مصرف نمایند.
تا سه روز پس از انجام عمل جراحی تنگ کردن واژن باید از انجام استحمام خودداری نمایند.
می بایست موضع جراحی ( ناحیه جراحی شده ) را به طور مداوم خشک نگه دارند.
باید توجه داشت که پس از جراحی تنگ کردن واژن ؛ بهداشت ناحیه تناسلی باید بیشتر از قبل رعایت گردد.
خانم ها بعد از عمل تنگ کردن واژن نباید به طور خودسرانه از مواد شوینده استفاده کنند و به منظور شست و شوی دستگاه تناسلی خود فقط از مواد شوینده که توسط پزشک تجویز شده است استفاده نمایند.
تا چند هفته پس از انجام عمل جراحی تنگ کردن واژن ، باید از داشتن رابطه جنسی خودداری نمایند.
در جلساتی که جراح تعیین نموده باید به طور منظم شرکت کنند تا وضعیت واژن آن ها تحت نظر پزشک ؛ مورد بررسی و معاینه قرار گیرد.
نتیجه گیری :

در آخر این که بدن هر انسانی منحصر به خودش است ، یعنی انسان ها شبیه به یکدیگر آفریده نشده اند ، واژن که یکی از اندام های اساسی بدن است نیز از این قاعده مستثنا نیست.

برای انجام عمل تنگ کردن واژن توصیه می شود از متخصص زنان ، زایمان و جراح زیبایی مشاوره دریافت کنید ، تا آگاهی لازمه را در مورد این عمل جراحی داشته باشید.