25 آوریل 2021
آوریل 25, 2021

اپن بایت

آوریل 25, 2021 ۰ Comment

اپن بایت

اپن بایت : در حالت نرمال ، باید دندان ها به نحوی بر روی یکدیگر قرار گیرند که دندان های جلویی فک بالا حدود ۲ الی ۳ میلیمتر از دندان های جلوی فک تحتانی ، جلوتر بوده و آن ها را بپوشانند. ( متخصص ارتودنسی بابل )

ضمنا ناگفته نماند که در حالت استاندارد ، باید دندان های خلفی فکین بر روی یکدیگر واقع شده و قرینه هم باشند.

به عارضه ای که در پی آن ، دندان های عقب به صورت قرینه بر روی هم قرار گرفته اند ؛ ولی مابین دندان های فک فوقانی و فک تحتانی فاصله وجود داشته باشد ؛ اپن بایت اطلاق می شود.

اپن بایت ، در واقع نوعی ناهنجاری فکی است ؛ افرادی که با این اختلال فکی مواجه هستند در گاز زدن مواد خوراکی با اشکال روبرو می شوند ؛ چرا که طی این ناهنجاری فکی ، دندان های جلویی به خوبی بر روی یکدیگر منطبق نمی شوند.

درمان اپن بایت شدید در فرد بزرگسال ، بدون جراحی فک با استفاده از تکنیک مناسب و مینی اسکرو در کلینیک دکتر یوسف نژاد بهترین ارتودنتیست بابل

اپن بایت
چه زمانی اپن بایت ایجاد می شود ؟

باید اشاره داشت که اختلال اپن بایت ، از جمله مواردی است که نیاز به ارتودنسی در بزرگسالان را ضروری می سازد.

البته لازم به ذکر است که اختلال اپن بایت ، عمدتا در کودکانی که کمتر از ۵ سال سن دارند مشاهده می شود و در عمده موارد از عادات غلط نشأت می گیرد.

این عادات عبارتند از :

مکیدن انگشت در کودکی
استفاده طولانی مدت از پستانک
برخی فشارهای فیزیکی

در این جا باید متذکر شد که در برخی موارد ، افراد به دنبال وراثت نیز ممکن است دچار اختلال اپن بایت شوند.
اپن بایت سبب بروز چه مشکلاتی می شود ؟

اپن بایت ، پیش از هر چیز موجب ایجاد دفرمیتی دندان ها و فکین و متعاقبا منجر به ایجاد ظاهری ناخوشایند در فرد بیمار می شود.

البته باید توجه داشت که اپن بایت ، صرفا به این مورد منتهی نشده و همان طور که در ابتدای مقاله اشاره شد ؛ سبب بروز اختلال در خوردن و جویدن غذا نیز می شود ، لذا افرادی که با این عارضه مواجه هستند در عمده موارد با اختلالات گوارشی و مشکلات روده و معده نیز روبرو خواهند بود.

همچنین شایان ذکر است افراد مبتلا به عارضه اپن بایت ، در تلفظ حروف ” ش ” ، ” س ” و ” ژ ” نیز دچار مشکل می باشند.

از مشکلات و ناهنجاری های لثه ای و نیز مشکل صدا دار بودن فک در حین جویدن ، نیز می توان به عنوان سایر عوارض اپن بایت اشاره نمود.

اپن بایت
درمان اپن بایت

افرادی که با اپن بایت درگیر هستند ، چنانچه در کودکی مبادرت به درمان آن نمایند ؛ عمدتا با انجام درمان های ارتودنسی ، موفق به درمان این عارضه خواهند شد.

زیرا در سنین کودکی ، هنوز رشد فک به تکامل نرسیده و قابل کنترل می باشد ؛ لذا با استفاده از دستگاه های ارتودنسی و جابجایی فک می توان عارضه اپن بایت را به سهولت در کودکی درمان نمود.
روش های درمان اپن بایت

درمان اپن بایت با توجه به شدت آن ، متفاوت می باشد :

در مواردی که وسعت این عارضه خفیف باشد ، با جابجایی جزئی دندان ها می توان به درمان آن پرداخت.

چنانچه شدت اپـن بایت زیاد نبوده و فرد نیز در سن رشد باشد ، با استفاده از براکت ها و هدگیرها و کنترل رشد فک ، می توان این عارضه را درمان نمود.

در موارد شدید علاوه بر موارد فوق ؛ به درمان جراحی ، در سن بعد از رشد نیز نیاز خواهد داشت.

و اما در مواردی که فرد در سن بزرگسالی و پس از تکامل رشد فک ، نسبت به درمان اپـن بایت اقدام نماید و شدت اپـن بایت زیاد باشد ؛ تنها جراحی فک پاسخگو خواهد بود.

اگر شدت اپن بایت خفیف تا متوسط باشد، با روشها و تکنیک های خاص و استفاده از مینی اسکرو می توان اپـن بایت را درمان کرد.
هزینه درمان اپن بایت

هزینه درمان اپن بایت ، بسته به روش درمان در هر فردی متفاوت می باشد.

برای اطلاع از هزینه دقیق درمان اپـن بایت ، به صورت حضوری به مطب متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.