27 مارس 2020
مارس 27, 2020

انتخاب و تأثیر آن در زندگی افراد

مارس 27, 2020 ۰ Comment

انتخاب و تأثیر آن در زندگی افراد

آیا تاکنون فکر کرده‌اید که تاچه‌حد، دامنه‌ی انتخاب ما وسیع است؟!  این ما هستیم که می‌توانیم دوست‌بداریم یا متنفر باشیم.  این ما هستیم که می‌توانیم ببخشیم یا انتقام بگیریم.  این ما هستیم که می‌توانیم با حسرت «گذشته» زندگی‌کنیم یا گذشته‌ها را فراموش‌کرده و دوباره از ابتدا آغاز کنیم.

رعایت نکات زیر، می‌تواند به انتخاب درست شما، کمک نماید تا همواره زندگی شاد و موفقی داشته باشید:

– با انتخاب «عشق» می‌توانیم به خود و دیگران در جهت رشد معنوی و حتی رشد مادی کمک نماییم. رشد معنویات، موجب می‌شود که ما بیدار شویم و به کسی که درواقع هستیم، اطمینان پیدا کنیم. کسی که راه رشد را انتخاب می‌کند، چیزهایی می‌بیند که قبلاً از دیدن آن‌ها عاجز بوده است؛ امکانات بالقوه‌اش نا‌محدود می‌شود و همه‌چیز در نظرش، ناگهان «شدنی» می‌آید.
– در میان انسان‌ها کسی را انتخاب کنید که بتواند شما را در کشف خود کمک نماید و اگر کسی را در اطراف خود نیافتید، به‌طور حتم در کتاب‌ها می‌یابند. وقتی‌ می‌آموزیم درباره‌ی خود، قضاوت بدی نکنیم و خطاهای‌مان را درک می‌کنیم، بهتر می‌توانیم برخی از رفتارهای دیگران را درک کنیم‌ چراکه کسی که خود را می‌بخشد، دیگران را نیز خواهد بخشید.
اگر عشق به خویشتن را انتخاب کنیم، دیگر انتظار کامل‌بودن از خود را کنار می‌گذاریم؛ بنابراین نباید از دیگران انتظار داشته باشید شما را مجاب‌کنند که انسانی دوست‌داشتنی هستید. برای عشقی که به آن نیاز دارید، به درون خود مراجعه کنید، زیرا درون شما همان‌جایی‌ست که عشق از آن نشأت می‌گیرد.
– تنها با پذیرفتن احساس (منفی و مثبت) و درک این که احساس از کجا نشأت گرفته، می‌توانیم از واکنش‌های منفی و خشم و ترس دست بکشیم و به آزادی و رهایی برسیم. از احساسات خود، نه‌ باید گریخت و نه باید انکارشان نمود، بلکه باید با آن‌ها روبه‌رو شده و درک‌شان ‌کرد. میل به فهمیدن علت خشم دیگران به‌جای میل به جنگیدن با آنان، نشانه‌ی رشد معنوی ماست.
– انسان باید دوستانی برای خود انتخاب نماید که به او و خواسته‌هایش احترام بگذارند و درصدد سلطه‌جویی بر او نباشند؛ بنابراین تعلق به یک جمع، نباید نیاز ما باشد، بلکه باید انتخابی باشد که خود ما درباره‌اش تصمیم‌می‌گیریم.

– اگر اجازه دهیم کسی که دوستش‌داریم، به‌اندازه‌ی کافی فضای حرکت داشته باشد و مطابق میل‌اش رفتار کند، او هم متقابلاً ما را دوست خواهد داشت. دوست‌داشتن فردی به این معنا نیست که ما شخصی را یافته‌ایم تا تمامی نیازهای ما را برآورده سازد؛ هیچ‌کس نیست که بتواند نیازهای ما را به‌طورکامل برآورده سازد؛ اگر چنین انتظاری داشته باشیم، بسیار ناامید می‌شویم.
عشق بدان معناست که بگذاریم طرف مقابل به خواسته‌های خود برسد و او را در رسیدن به این مهم، تشویق کنیم و دست از تملک طرف مقابل برداریم.

– خلوت و سکوت را به‌عنوان فرصتی برای تجربه‌های خلاق برگزینید؛ این کار، به رشد و تعالی شما کمک می‌کند. تجربه‌ی تنهایی، بخشی از انسان‌بودن است زیرا در‌نهایت، همه‌ی ما تنها هستیم. اگر این موضوع را به‌درستی تجربه کنیم، می‌توانیم رشد نماییم.

وقتی سکوت می‌کنیم، گویی به خداوند گوش فرا‌می‌دهیم و لحظاتی از خود می‌گذریم تا چیزی بزرگ‌تر از خود را تجربه کنیم.
بنابراین نباید بگذاریم معنویت در ما بمیرد. باید راه‌های جدید بودن را تجربه‌کرده و هدف‌های جدیدی برای زندگی خود تدبیر کنیم، به جست‌وجوی معنا برویم، هویت‌های تازه‌ای پیدا کنیم و در روابط خود با دیگران، بدعت جدیدی بگذاریم. به خود اعتماد کنیم تا به استقبال امکانات جدید و پیشرفت‌های روزافزون در زندگی برویم.

منابع:

– «انتخاب» «بانی پارزلی» ترجمه‌ی «مهدی قراچه‌داغی»

– «نمی‌دانستم حق انتخاب دارم» «جرالدکوری و ماریان کوری» ترجمه‌ی «مهدی قراچه‌داغی»