01 ژوئن 2019
ژوئن 1, 2019

ارتودنسی

ژوئن 1, 2019 ۰ Comment

ارتودنسی

ارتودنسی چیست ؟ ارتودنسی یک روش برای بهبود عملکرد وضعیت و ظاهر دندان ها می باشد. ارتودنسی در واقع از دو بخش ” ارتو ” به معنای دندان و ” دنسی ” به معنای مرتب کردن تشکیل شده است؛ البته در برخی مواقع درمان ارتودنسی با جراحی فک می باشد که به آن ارتوسرجری می گویند.( متخصص ارتودنسی کرج )
ارتوسرجری با هدف رفع ایرادات فکی و دندانی همچون اپن بایت ، جلو بودن فک ، عقب بودن فک ، انحراف فک و تنگى فک بالا انجام می گیرد.
نقش دندان و درمان ارتودنسی
مهم ترین نقش دندان ها در جویدن و خرد کردن مواد غذایی می باشد که باعث مى شود ترکیب بزاق با مواد غذایی بهتر و سریعتر انجام گیرد.
یکی دیگر از وظایف دندان ، تکلم صحیح کلمات می باشد.
همچنین مرتب بودن دندان ها باعث افزایش اعتماد به نفس افراد و زیبایی چهره آن ها می شود.

انواع ارتودنسی
برای درمان ارتودنسی ، انواع ارتودنسی وجود دارد که عبارتند از :
ارتودنسی ثابت
دستگاه ارتودنسی ثابت بر روی دندان ها نصب شده و تا اتمام دوره درمان به طور شبانه روز بر روی دندان ها باقی می ماند.
ارتودنسی متحرک
دستگاه ارتودنسی ثابت قابلیت درآوردن و قرار دادن مجدد بر روی دندان ها را دارد؛ این نوع دستگاه فقط در هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن از دهان در آورده می شود و پس از آن مجدد بر روی دندان ها قرار می گیرد.
ارتودنسی نامرئی
برخی از افراد نمی خواهند که براکت های ارتودنسی شان جلب توجه کند به همین علت از بهترین متخصص ارتودنسی می خواهند که برای مرتب کردن دندان ها آن ها از دستگاه ارتودنسی نامرئی استفاده کند.
مراحل ارتودنسی به شرح ذیل می باشد:
برای انجام ارتودنسی دندان فرد پس از مراجعه به متخصص ارتودنسی یا فوق تخصص ارتودنسی جراحی فک ، معاینه می شود.
پس از معاینه در صورتی که دندان ها بیمار پوسیدگی یا جرم داشته باشد رفع می شود و پس از آن طرح درمانی برای بیمار تهیه می شود، قابل ذکر است در صورتی که بیمار نیاز به جراحی فک داشته باشد پس از اتمام ارتودنسی در مرحله اول جراحی زیبایی فک انجام می شود.
در مراحل ارتودنسی دندان ، متخصص ارتودنسی برای نصب براکت ها بر روی دندان ابتدا دندان ها را پالیش و خشک می کند سپس اسید مخصوص را بر روی سطح دندان قرار داده و شرایط را برای نصب براکت آماده می کند.
در صورتی که کامپوزیت نوری برای چسباندن براکت ها به دندان مورد استفاده قرار میگیرد نور پلاسما با شدت بالا به براکت تابیده می شود.
سپس فوق تخصص ارتودنسی دندان سیم قوسی را از تمام براکت ها عبور داده و کش کوچکی را روی براکت ها ارتودنسی قرار می گیرد.
در ارتودنسی جراحى فک روال کار متفاوت است و پس از اینکه دندان ها در وضعیت صحیح خود قرار گرفتند در صورتی که بیمار نیاز به جراحی زیبایی فک داشته باشد، به جراح فک معرفی می شود.

جراحی فک
در جراحی فک ناهنجاری های فکی برطرف می شود؛به این نکته توجه داشته باشید که در جراحی زیبایی فک بایستى براکت هاى ارتودنسی بر روی دندان بماند تا از جا به جا شدن دندان ها جلوگیری کند.
پس از اتمام جراحی فک و گذراندن دوران نقاهت بیمار مجدد برای ارتودنسی به متخصص ارتودنسی جراحی فک مراجعه می کند.
ارتودنسی بعد از جراحی فک برای تثبیت موقعیت دندان ها انجام می شود.
باید گفت در برخی مواقع در ارتودنسی دندان لازم است یک الی چند دندان کشیده شود تا دندان ها در موقعیت اصلی خود قرار گیرند.
اقدامات قبل از ارتودنسی دندان
انتخاب یک متخصص ارتودنسی خوب و مجرب جزء مهم ترین اقدامات قبل از انجام این روند درمانی می باشد که تاثیر بسزایی در به دست آوردن نتیجه دارد.
درباره انتخاب یک متخصص ارتودنسی خوب و مجرب در کرج یا سایر شهر به طور جامع مقالاتی تهیه شده و در وب سایت موجود است که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آن ها مراجعه کنید.
از دیگر موارد قبل از ارتودنسی دندان می توان به مواردذیل اشاره کرد:
معاینه و چکاپ تمامی دندان ها و تهیه قالب و عکس رادیوگرافی از دندان
رفع پوسیدگی و جرم موجود بر روی دندان ها
رفع خونریزی و سایر مشکلات موجود در لثه بیمار
مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان
پس از قرار گیری دستگاه ارتودنسی بهداشت دهان دندان خود را رعایت کنید تا دچار عواملی همچون پوسیدگی دندان نشوید.
در صورتی که قصد ورزش کردن را دارید حتما از محافظ استفاده کنید.
جلسات چکاپ را به طور مرتب بروید تا هم دندان ها و هم براکت ارتودنسی از نظر وضعیت سالم بودن بررسی شود.
در صورتی که براکت ثابت بر روی دندان های تان نصب شده است از خوردن خوراکی های سفت مانند آجیل ، ته دیگ ،سیب و غیره پرهیز کنید.
در صورتی که از بریس متحرک استفاده می کنید به جز مسواک زدن و غذا خوردن آن را از دهان خود خارج نکنید.
در مقاله مربوط به اقدامات قبل از ارتودنسی و مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان تمامی نکات مورد نیاز را به بیمار توضیح داده ایم و فرد با مراجعه به آن اطلاعات لازم را به دست می آورد.

کشیدن دندان در درمان ارتودنسی
در برخی از مواقع فشردگی دندان ها به قدری زیاد است که متخصص ارتودنسی(ارتودنتیست )برای مرتب کردن دندان ها مجبور به کشیدن یک الی چند دندان از دهان می شود.
اما به این نکته توجه کنید که انجام این مراحل جای نگرانی ندارد و فضای دندان خالی نمی ماند و با مرتب شدن دندان ها آن فضای خالی نیز از بین می رود.
حلقه جدا کننده در ارتودنسی
ارتودنتیست در مراحل آغازین ارتودنسی با استفاده از سپریتور برای فاصله انداختن بین دندان ها استفاده می کند.
این نوع ابزار در جلسه اول و قبل از نصب براکت های ارتودنسی بین دندان های آسیاب قرار داده می شود تا فضای لازم را بین دندان ها ایجاد کند.
از این وسیله زمانی متخصص ارتودنسی استفاده می کند که فشردگی بین دندان ها بسیار زیاد باشد.
هزینه ارتودنسی جراحی فک چقدر می باشد؟
هزینه ارتودنسی جراحی فک با توجه به میزان ناهنجاری دندان و فک ها ، دستمزد متخصص ارتودنسی ،هزینه جراحی فک و غیره تعیین می شود.
شما برای کسب آگاهی بیشتر درباره هزینه ارتودنسی جراحی فک می توانید به مقاله ای که دکتر فرزین اصلانی تهیه نموده و در وب سایت ایشان موجود است مراجعه کنید، باید بگوییم شرایط انجام ارتودنسی در کلینیک ارتودنسی ایشان بصورت ارتودنسی ارزان و ارتودنسی اقساطی مى باشد.