17 آوریل 2021
آوریل 17, 2021

ارتودنسی ثابت

آوریل 17, 2021 ۰ Comment

ارتودنسی ثابت

منظور از ارتودنسی ثابت ؛ روشی از ارتودنسی می باشد که در آن ، امکان خارج ساختن دستگاه ارتودنسی از دهان ممکن نمی باشد. در این روش ؛ بریس ها یا به عبارتی براکت های ارتودنسی ، به صورت ثابت بر روی دندان ها قرار گرفته اند و به وسیله کش های مخصوص ارتودنسی به یکدیگر اتصال یافته اند. ( متخصص ارتودنسی بابل )

لازم به ذکر است که در این روش از ارتودنسی ( ارتودنسـی ثابت ) ، براکت ها تا پایان پروسه درمان بر روی دندان بیمار باقی مانده و در جلسات درمانی تعیین شده ، صرفا سیم های ارتودنسی توسط ارتودنتیست ، تعویض می شوند.

باید اشاره داشت که انتخاب روش ارتودنسی ( ثابت یا متحرک ) ، بر اساس صلاحدید متخصص ارتودنسی و با توجه به نیاز بیمار تعیین می گردد.

دکتر ثریا یوسف نژاد ، از بهترین پزشکان متخصص ارتودنسی می باشند ؛ ایشان طی سال های متمادی طبابت خود بهترین مشاوره ها و خدمات درمانی را در زمینه ارتودنسی به مراجعین محترم خود ارائه نموده اند ؛ لذا از ایشان می توان به عنوان یکی از برجسته ترین و حاذق ترین متخصصین ارتودنسی در بابل یاد کرد.

شما عزیزان و همراهان گرامی ، به منظور دریافت بهینه ترین خدمات ارتودنسی می توانید با اطمینان خاطر از حصول نتایج مطلوب ، به مطب دکتر یوسف نژاد مراجعه فرمایید و از خدمات رضایت بخشی بهره مند گردید.

درمان ارتودنسی ثابت ؛ توسط دکتر یوسف نژاد بهترین ارتودنتیست بابل

پروسه درمان با ارتودنسـی ثابت

در درمان با ارتودنسـی ثابت ، دندان ها و فک بیمار مادامی که در موقعیت مناسب خود قرار گیرند ؛ در حال جابجایی خواهند بود.

باید توجه داشت که گاها در مواردی که فضای خالی برای جابجایی دندان ها وجود نداشته باشد ، ممکن است پیش از شروع ارتودنسی فارغ از روش آن ( ثابت یا متحرک ) ؛ متخصص ارتودنسی تشخیص دهد که نیاز به کشیدن یک یا چند دندان وجود دارد.

در صورتی که نیاز به کشیدن دندان ، محرز گردد ؛ پزشک شما در اولین جلسه ارتودنسی مبادرت به کشیدن دندان می نماید و بدین ترتیب خواهید دید که روند جابجایی دندان ها با سرعت بالاتری پیش خواهد رفت.

در ارتباط با جای خالی دندان یا دندان های کشیده شده نگران نباشید ؛ چرا که در هر جلسه درمان ارتودنسی ، دندان ها به اندازه تقریبا نیم تا یک میلیمتر حرکت کرده و به تدریج فضای خالی ناشی از کشیدن دندان ها را پر می کنند.

ناگفته نماند که ارتودنتیست طی هر جلسه درمانی ارتودنسی با روش ثابت ، بریس ها و کش های ارتودنسی را ارزیابی و تنظیم می نماید.

ارتودنسی ثابت
هدف ارتودنسـی ثابت

به طور کلی مقصود از انجام ارتودنسی ( ثابت یا متحرک ) ، اصلاح ناهنجاری های دندان و فک و نیز دستیابی به بهترین جایگاه دندانی می باشد.

حال آن که مراقبت از براکت های ارتودنسی ، رعایت بهداشت دهان و دندان و همکاری با ارتودنتیست ؛ از عوامل موثر بر طول پروسه درمان با ارتودنسـی ثابت به شمار می روند.

توجه داشته باشید در صورت بی توجهی به موارد مذکور ؛ دوره درمان با ارتودنسـی ثابت ، طولانی تر شده و حتی در پاره ای موارد شاهد آن خواهیم بود که به دلیل عدم رعایت بهداشت دندان ، فرد دچار پوسیدگی دندان ها و آسیب های شدید دندانی شده است.

لازم به ذکر است که ارتودنسی ثابت ؛ جهت درمان ناهنجاری های مختلف دندان و فک ، ارتودنسی فک فوقانی ، ارتودنسی فک تحتانی و ارتودنسی هر دو فک ؛ می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

در این جا باید اشاره داشت که استفاده از ارتودنسی ثابت برای هر دو فک ؛ برای بیمار بویژه در روزهای ابتدایی ارتودنسی ، دشواری هایی داشته و احساس ناراحتی و درد در حد متوسط به دنبال خواهد داشت.

ارتودنسی ثابت
طول درمان با ارتودنسـی ثابت چقدر است ؟

طول درمان ارتودنسـی ثابت ، بسته به نوع و وسعت ناهنجاری و اختلالات دندان ها و فکین ؛ در هر فردی متغیر خواهد بود ، البته می توان گفت به طور میانگین طول درمان با ارتودنسی ثابت حدودا ۱ تا ۲ سال به طول خواهد انجامید.

شایان ذکر است که سن بیمار ؛ بر طول درمان با ارتودنسی ثابت ، اثرگذار است ؛ تا جایی که در کودکان شاهد آن خواهیم بود که جابجایی دندان ها با سرعت بیشتری اتفاق می افتد.
نتیجه ارتودنسـی ثابت

افراد به منظور حصول نتایج قابل قبول از ارتودنسی ثابت ، باید از مصرف مواد خوراکی سفت بپرهیزند ؛ زیرا مصرف این قبیل مواد غذایی و خوراکی علاوه بر این که احتمال کنده شدن براکت ها را تشدید می کنند ، فرآیند درمان را نیز طولانی خواهند کرد.

رعایت بهداشت دهان و دندان ، از دیگر موارد کلیدی و موثر در راستای دستیابی به نتایج رضایت بخش از ارتودنسی ثابت می باشد ؛ از این رو اکیدا توصیه می شود برای جلوگیری از زرد شدن یا پوسیدگی دندان ها حتما به این مسئله توجه داشته باشید.